Hentet skulptør til «Tid for hjem»-prosjekt – fikk unikt møbel i stua
Sjekk resultatet da «Tid for hjem» inviterte skulptør og produktdesigner til å designe familiens nye yndligsplass.

Familien ønsket seg en oppgradering av TV-stuen. Da inviterte «Tid for hjem» skulptør og produktdesigner Anna Maria Øfstedal Eng til å designe det nye rommet.
– Jeg ville prøve å ta inn utsikten i rommet, og skape følelsen man får fra bølger og fjell. Lage skulpturelle former som vil gjøre rommet til et artig sted å være, forteller Anna.
Kreativ TV-løsning
Rommet skulle bli et hyggelig sted å være, med peis og plass for å nyte utsikten, men også et sted å se på TV.
For designer Anna var det viktig å finne en løsning der TV-en ikke trengte å være dominerende til enhver tid. Altså at TV-en også kunne skjules bak dører i en reol.
Resultatet ble et virkelig kreativt møbel, fra gulv til tak på hele endeveggen. I bølgeform selvfølgelig.

Det er ikke alltid like lett å lage møblene som designere ønsker at «Tid for hjem» skal skape, men byggmester Rune Strandenes klarte likevel å finne en løsning på den spesielle reolen.
Skulpturelle former
Det var første gangen Anna Maria Øfstedal Eng fikk være designer for et «Tid for hjem»-prosjekt.

– Jeg jobber i grenseland mellom kunst, skulptur, og det funksjonelle, og jeg ønsker å skape produkter som kan engasjere på lik linje med kunst, forteller Anna.
Til dette rommet tegnet hun TV-reolen. Hun laget også et bord selv, inspirert av organiske former.

– Disse møblene blir jo som skulpturer, som dekorelementer, eller på en måte som statementsmykker, forteller hun.
Annas tips til et rolig, nedtonet rom for velvære
Her var det utsikten som var inspirasjonen, og å leke med følelsen man får av hav, bølger og fjell.
- Bruk farger som er ton i ton. Her ble det brukt lyst tre på gulvet, beige sofa, lyse vegger og peis i veggfarge.

- Finn en fin kontrastfarge. Her ble reolen og Annas sofabord oljet i en mørk brungrå farge. Det gjør at de skiller seg litt ut fra resten av interiøret.

- Bruk gjenstander med skulpturelle former. Det skaper et mer engasjerende rom. I dette rommet finnes mange lysestaker og vaser i spennende former. Alt er norsk design.
Se hva som ble brukt av farger, materialer og produkter her.

Som 17. mai, bursdag og julaften
Tore og Marlene var veldig spente på å få se resultatet av oppussingen. De syntes ikke de hadde gode nok ideer selv for dette rommet, og ga dermed «Tid for hjem» frie tøyler for forandringen.
– Nå har vi en barnslig forventning og skikkelig høye forventninger. Dette er som 17. mai, julaften og bursdag på samme tid, fortalte de rett før de skulle få se resultatet.

Det manglet ikke på smil da de fikk komme inn i rommet. Gleden var stor over de nye overflatene, møblene, og ikke minst over TV-løsningen.
– Vi har aldri sett noe som dette! Så deilig at TV-en er der, men at den også kan være lukket inne! Da går det an å bare være her også, ikke bare se på TV.
– Dette ble både moderne, koselig og lunt, avslutter Tore og Marlene.

Se «Tid for hjem» tirsdager fra klokken 20.00 på TV 2 Direkte, og når du vil på TV 2 Play.