PRISUTDELING: I januar går den 79ende prisutdelingen av Golden Globes av stabelen. Foto: Robyn Beck
PRISUTDELING: I januar går den 79ende prisutdelingen av Golden Globes av stabelen. Foto: Robyn Beck

Dette er de nominerte til Golden Globe

GOD KVELD NORGE (TV 2): Mandag ble det kjent hvilke serier og skuespillere som er nominert. O Yeong-su, kjent som den eldste deltakeren i «Squid Game», er en av dem som kan stikke av med pris.

Mandag ble de nominerte for Golden Globe Awards annonsert, hvor filmer og serier hylles med gjeve priser.

Noen av kategoriene man kan bli nominert i er blant annet beste dramafilm, beste kvinnelige/mannlige skuespiller, beste regi og beste fremmedspråklige film.

«Netflix»-favoritt kjemper om pris

Det er Hollywood Foreign Press Association som arrangerer prisutdelingen, og selve utdelingen finner sted 9. januar 2022.

SPILLER 001: O Yeong-su, som spiller den eldste spilleren i «Squid Game», kan vinne pris for beste birolle i TV-serie. Foto: Noh Juhan | Netflix
SPILLER 001: O Yeong-su, som spiller den eldste spilleren i «Squid Game», kan vinne pris for beste birolle i TV-serie. Foto: Noh Juhan | Netflix

Filmen «Belfast» og «The Power of Dog» har fått hele syv nominasjoner, og «Succession» har blitt nominert fem ganger.

Lady Gaga kjemper om å dra hjem med prisen som beste kvinnelige skuespiller for sin jobb i «House of Gucci», mens den eldste deltakeren fra «Squid Game», O Yeong-su, kan vinne prisen for beste mannlige birolle i TV-serie.

Se hele listen over de nominerte i slutten av saken.

Prestisjetung pris

Tidligere har blant annet skuespiller Aksel Hennie vært nominert gjennom filmen «The Martain» i kategorien «årets beste film» i kategorien komedie.

Også skuespiller Kristofer Hivju har tidligere vært nominert til den prestisjefylte prisen i kategori for «beste dramaserie» med «Game of Thrones».

Den norske filmregissøren Morten Tyldum har også tidligere vært nominert i hele fem kategorier med filmen sin «The Imitation Game».

Se hele listen over de nominerte her:

Beste dramafilm:

BELFAST (Focus Features)

CODA (Apple TV+)

DUNE (Warner Bros.)

KING RICHARD (Warner Bros.)

THE POWER OF THE DOG (Netflix)

Beste kvinnelige skuespiller i dramafilm:

JESSICA CHASTAIN - THE EYES OF TAMMY FAYE

OLIVIA COLMAN - THE LOST DAUGHTER

NICOLE KIDMAN - BEING THE RICARDOS

LADY GAGA - HOUSE OF GUCCI

KRISTEN STEWART - SPENCER

Beste mannlige skuespiller i dramafilm:

MAHERSHALA ALI - SWAN SONG

JAVIER BARDEM - BEING THE RICARDOS

BENEDICT CUMBERBATCH - THE POWER OF THE DOG

WILL SMITH - KING RICHARD

DENZEL WASHINGTON - THE TRAGEDY OF MACBETH

Beste film - musikal eller komedie:

CYRANO (MGM)

DON'T LOOK UP (Netflix)

LICORICE PIZZA (MGM)

TICK, TICK...BOOM! (Netflix)

WEST SIDE STORY (20th Century Studios / Walt Disney Studios Motion Pictures)

Beste kvinnelige skuespiller i musikal eller komedie:

MARION COTILLARD - ANNETTE

ALANA HAIM - LICORICE PIZZA

JENNIFER LAWRENCE - DON'T LOOK UP

EMMA STONE - CRUELLA

RACHEL ZEGLER - WEST SIDE STORY

Beste mannlige skuespiller i musikal eller komedie:

LEONARDO DICAPRIO - DON'T LOOK UP

PETER DINKLAGE - CYRANO

ANDREW GARFIELD - TICK, TICK...BOOM!

COOPER HOFFMAN - LICORICE PIZZA

ANTHONY RAMOS - IN THE HEIGHTS

Beste animasjonsfilm:

ENCANTO (Walt Disney Studios Motion Pictures)

FLEE (Neon / Participant)

LUCA (Walt Disney Studios Motion Pictures)

MY SUNNY MAAD (Totem Films)

RAYA AND THE LAST DRAGON (Walt Disney Studios)

Beste fremmedspråklige film:

COMPARTMENT NO. 6 (Finland / Russland / Tyskland) (Sony Pictures Classics)

DRIVE MY CAR (Japan) (Janus Films)

THE HAND OF GOD (Italia) (Netflix)

A HERO (Frankrike / Iran) (Amazon Studios)

PARALLEL MOTHERS (Spania) (Sony Pictures Classics)

Beste kvinnelige birolle:

CAITRIONA BALFE - BELFAST

ARIANA DEBOSE - WEST SIDE STORY

KIRSTEN DUNST - THE POWER OF THE DOG

AUNJANUE ELLIS - KING RICHARD

RUTH NEGGA - PASSING

Beste mannlige birolle:

BEN AFFLECK - THE TENDER BAR

JAMIE DORNAN - BELFAST

CIARÁN HINDS - BELFAST

TROY KOTSUR - CODA

KODI SMIT-MCPHEE - THE POWER OF THE DOG

Beste regi:

KENNETH BRANAGH - BELFAST

JANE CAMPION - THE POWER OF THE DOG

MAGGIE GYLLENHAAL- THE LOST DAUGHTER

STEVEN SPIELBERG - WEST SIDE STORY

DENIS VILLENEUVE - DUNE

Beste bilde:

PAUL THOMAS ANDERSON - LICORICE PIZZA

KENNETH BRANAGH - BELFAST

JANE CAMPION - THE POWER OF THE DOG

ADAM MCKAY - DON'T LOOK UP

AARON SORKIN - BEING THE RICARDOS

Beste lydspor:

ALEXANDRE DESPLAT THE FRENCH DISPATCH

GERMAINE FRANCO ENCANTO

JONNY GREENWOOD THE POWER OF THE DOG

ALBERTO IGLESIAS PARALLEL MOTHERS

HANS ZIMMER DUNE

Beste originale sang:

“BE ALIVE” — KING RICHARD Music by: Dixson, Beyoncé Knowles-Carter Lyrics by: Dixson, Beyoncé Knowles-Carter

“DOS ORUGUITAS” — ENCANTO Music by: Lin-Manuel Miranda Lyrics by: Lin-Manuel Miranda

“DOWN TO JOY” — BELFAST Music by: Van Morrison Lyrics by: Van Morrison

“HERE I AM (SINGING MY WAY HOME)” — RESPECT Music by: Carole King, Jennifer Hudson, Jamie Hartman Lyrics by: Carole King, Jennifer Hudson, Jamie Hartman

“NO TIME TO DIE” — NO TIME TO DIE Music by: Billie Eilish, Finneas O'Connell Lyrics by: Billie Eilish, Finneas O'Connell

Beste dramaserie:

LUPIN (Netflix)

THE MORNING SHOW (Apple TV+)

POSE (FX)

SQUID GAME (Netflix)

SUCCESSION (HBO/HBO MAX)

Beste kvinnelige skuespiller i dramaserie:

UZO ADUBA - IN TREATMENT

JENNIFER ANISTON - THE MORNING SHOW

CHRISTINE BARANSKI - THE GOOD FIGHT

ELISABETH MOSS - THE HANDMAID’S TALE

MICHAELA JAÉ RODRIGUEZ - POSE

Beste mannlige skuespiller i dramaserie:

BRIAN COX - SUCCESSION

LEE JUNG-JAE - SQUID GAME

BILLY PORTER - POSE

JEREMY STRONG - SUCCESSION

OMAR SY - LUPIN

Beste TV-serie i musikal og komedie:

THE GREAT (Hulu)

HACKS (HBO/HBO MAX)

ONLY MURDERS IN THE BUILDING (Hulu)

RESERVATION DOGS (FX)

TED LASSO (Apple TV+)

Beste kvinnelige skuespiller i TV-serie for musikal og komedie:

HANNAH EINBINDER - HACKS

ELLE FANNING - THE GREAT

ISSA RAE - INSECURE

TRACEE ELLIS ROSS - BLACK-ISH

JEAN SMART - HACKS

Beste mannlige skuespiller i TV-serie for musikal og komedie:

ANTHONY ANDERSON - BLACK-ISH

NICHOLAS HOULT - THE GREAT

STEVE MARTIN - ONLY MURDERS IN THE BUILDING

MARTIN SHORT - ONLY MURDERS IN THE BUILDING

JASON SUDEIKIS - TED LASSO

Beste miniserie:

DOPESICK (Hulu)

IMPEACHMENT: AMERICAN CRIME STORY (FX)

MAID (Netflix)

MARE OF EASTTOWN (HBO/HBO MAX)

THE UNDERGROUND RAILROAD (Amazon Prime Video)

Beste kvinnelige skuespiller i miniserie:

JESSICA CHASTAIN - SCENES FROM A MARRIAGE

CYNTHIA ERIVO - GENIUS: ARETHA

ELIZABETH OLSEN - WANDAVISION

MARGARET QUALLEY - MAID

KATE WINSLET - MARE OF EASTTOWN

Beste mannlige skuespiller i miniserie:

PAUL BETTANY - WANDAVISION

OSCAR ISAAC - SCENES FROM A MARRIAGE

MICHAEL KEATON - DOPESICK

EWAN MCGREGOR - HALSTON

TAHAR RAHIM - THE SERPENT

Beste kvinnelige birolle i TV-serie:

JENNIFER COOLIDGE -THE WHITE LOTUS

KAITLYN DEVER - DOPESICK

ANDIE MACDOWELL - MAID

SARAH SNOOK - SUCCESSION

HANNAH WADDINGHAM - TED LASSO

Beste mannlige birolle i TV-serie:

BILLY CRUDUP - THE MORNING SHOW

KIERAN CULKIN - SUCCESSION

MARK DUPLASS - THE MORNING SHOW

BRETT GOLDSTEIN - TED LASSO

O YEONG-SU - SQUID GAME

Relatert