Jan Thomas (53) brast i gråt da han vant Gullruten

GULLRUTEN 2020 (TV 2): Se alle Gullruten-vinnerne under!

Fredag kveld var det duket for fest i Bjørvika i Oslo, da TV-bransjen feiret seg selv med årets Gullruten-utdeling.

Sendingen startet klokken 21:40 og kan ses på TV 2 og TV 2 Sumo.

Blant de første som kunne juble med en gullrute i hånda var Ingrid Bolsø Berdal, som vant for sin skuespillerprestasjon i dramaserien «Heksejakt».

– Jeg er veldig takknemlig for juryen og det og kunne representere Heksejakt på denne måten, sa hun til TV 2 samtidig som hun påpekte:

– Det kjennes veldig fint. Jeg syns sånne prisutdelinger er merkelige, at et menneske skal hedres mer enn andre, når TV-arbeid er så teamwork. Jeg har litt problemer med det.

Brast i gråt

Kjendisstylist Jan Thomas (53) vant prisen «Beste reality» med programmet «Jan Thomas søker drømmeprinsen», programmet som førte til at han traff sin nye kjæreste Harlem Alexander (32).

Under takketalen klarte han ikke å holde tårene tilbake.

– Jeg står målløs altså, det å stå å holde i en sånn liksom. Jeg kaster meg på, tusen takk for TVNorge og Eivind som turte å satse på dette programmet som alle var så skeptiske til og alle gutta som ble med ned, og etter min oppfatning, store deler av Norge som har sittet og heiet på oss. Og vi er alle enige om en ting, og det er at kjærlighet er kjærlighet, sa en svært rørt Jan Thomas og la til:

– Og Harlem, tusen takk for at du satset på meg, vi har det kjempefint.

Røpte detaljer om neste sesong

Prisen for «Årets nyskaping» gikk til TV 2-serien «Kompani Lauritzen», som også var nominert i kategorien «Beste konkurransedrevne reality».

Etter prisutdelingen kunne en stolt programlederduo, Dag Otto Lauritzen og Kristian Ødegård, avsløre flere detaljer om sesong to.

– Vi visste at vi gjorde denne sesongen med en del feil, så det vi gleder oss til er å gjøre en enda bedre sesong nå. Og dessverre tror jeg deltakerne vil merke at det er skrudd hakket mer til, sa Ødegård.

– De som har sett denne serien kan ikke forvente at vi gjør en kopi på det vi har gjort. Det blir enda mer spennende og enda tøffere, avslører Lauritzen.

«Kompani Lauritzen» har vært en seersuksess, og i snitt har nær 1,2 millioner benken seg foran skjermen hver lørdag for å se 14 ferske rekrutter bli til fullverdige kompanijegere og finalister.

Under finner du en liste over alle nominerte, som fortløpende oppdateres med hvem som har vunnet i hver kategori.

Her er årets Gullruten-vinnere:

BESTE KONKURRANSEDREVNE REALITY

Camp Kulinaris (TVNorge)

VINNER: 71 grader nord, Norges tøffeste kjendis (TVNorge)

Kompani Lauritzen (TV 2)

Farmen Kjendis (TV 2)

BESTE SKUESPILLER

VINNER: Ingrid Bolsø Berdal fra Heksejakt (TV 2)

Øyvind Brandtzæg fra 22. juli (NRK)

Ane Skumsvoll fra 22. juli (NRK)

Simon J. Berger fra EXIT (NRK)

BESTE PROGRAMLEDER - NYHET, SPORT ELLER AKTUALITET

VINNER: Fredrik Solvang fra Debatten (NRK)

Petter Nyquist fra Petter i fengsel (TV 2)

Kadafi Zaman og Janne Amble fra Norge bak fasaden (TV 2)

Lydia Gieselmann fra Newton (NRK)

BESTE BARNE- ELLER UNGDOMSPROGRAM

Klassen (NRK)

VINNER: Nudes (NRK)

Fantasity (NRK)

Søskensjokk (NRK)

ÅRETS TV-ØYEBLIKK

Paradise Hotel, krangel ved bassenget (TVNorge)

VINNER: 71 grader nord – Norges tøffeste kjendis, Ulvekyss (TVNorge)

Babyen i containeren, Ingrid møter sin mor for første gang (TV 2)

Førstegangstjenesten, Mæhmed pakka baggen (NRK)

BESTE UNDERHOLDNINGSPROGRAM

Kåss til kvelds (NRK)

VINNER: Kongen befaler (TVNorge)

Skal vi danse (TV 2)

Maestro (NRK)

BESTE DRAMASERIE

Beforeigners (HBO)

VINNER: 22. juli (NRK)

EXIT (NRK)

Heksejakt (TV 2)

BESTE REALITY

I lomma på Silje (TVNorge)

VINNER: Jan Thomas søker Drømmeprinsen (TVNorge)

Jakten på kjærligheten (TV 2)

Jorden rundt på seks steg (NRK)

BESTE PROGRAMLEDER - UNDERHOLDNING

VINNER: Else Kåss Furuseth fra Else om: barn (TVNorge)

Einar Tørnquist fra Brille (TVNorge)

Jon Almaas fra Praktisk info med Jon Almaas

Feelgood SFT for Discovery Network Norway

Maren Teien Rørvik fra Bølle til bestevenn

Monster for NRK

BESTE BIROLLE

VINNER: Sara Khorami fra Heksejakt (TV 2)

Gard Skagestad fra 22. juli (NRK)

Bjørn Hallgeir Myrene fra Vikingane (NRK)

Hamza Kader fra 22. juli (NRK)

BESTE DOKUSÅPE

FunkyFam (TV 2)

Wunderland (TV 2)

VINNER: Team Ingebrigtsen (NRK)

Fotobonden (NRK)

BESTE LIVSSTILSPROGRAM

Fra bølle til bestevenn (NRK)

VINNER: Folkeopplysningen (NRK)

Ikke spør om det (NRK)

Den følelsen (NRK)

BESTE DOKUMENTARSERIE

Mannen som falt (TVNorge)

Else om: barn (TVNorge)

VINNER: Scandinavian Star (NRK)

Datoen (NRK)

ÅRETS NYSKAPNING

Sigurd fåkke pult (TVNorge)

Einig (NRK)

VINNER: Kompani Lauritzen (TV 2)

EXIT (NRK)

BESTE NYHETS-, SPORTS- ELLER AKTUALITETSPROGRAM

Debatten (NRK)

Insider FEM (TVNorge)

VINNER: Verdens vakreste leker (NRK)

Innafor (NRK)

ÅRETS DELTAGER

Kristoffer Lundin fra Jan Thomas søker Drømmeprisen (TVNorge)

Trude fra Funkyfam (TV 2)

VINNER: Andreas Bolset fra Jakten på kjærligheten (TV 2)

Anton fra Bølle til bestevenn (NRK)

BESTE TV-DOKUMENTAR

Babyen i containeren (TV 2)

Vårt lille land (TV 2)

VINNER: Innafor (NRK)

Brennpunkt (NRK)

BESTE HUMORPROGRAM

Hvite gutter (TVNorge)

Kongen av Gulset (NRK)

Førstegangstjenesten (NRK)

VINNER: Vikingane (NRK)