Tiril Udnes Weng tok NM-gull

Verdenscupvinneren var best under fredagens tremil i Tolga.

GULLVINNER: Tiril Udnes Weng vant tremila. Foto: Terje Bendiksby
GULLVINNER: Tiril Udnes Weng vant tremila. Foto: Terje Bendiksby

I solskinn og nydelig føre gjorde Udnes Weng et sterkt løp.

Utøveren fra Nes Ski tok kommandoen tidlig i klassisk-øvelsen, og hadde allerede etter 8,5 kilometer en ledelse på et halvt minutt ned til Margrethe Bergane.

– Kjempeløp av Tiril Udnes Weng, sa NRK-kommentator Jann Post etter sekunderingen.

Hun dundret på videre og halvveis ut i løpet hadde hun økt forspranget med over 20 sekunder.

Bergane begynte å nærme seg etter 24 kilometer, men Udnes Weng klarte å levere et bedre sluttresultat.

Sistnevnte endte med en tid på 1.25.45, og kunne dermed slippe jubelen løs i påskeværet. NM-gullet er Wengs første individuelt. Hun har totalt fire gull medregnet lagsprint og stafett.

– NM-gull henger høyt. Jeg er fornøyd med å avslutte sesongen på topp, sier gullvinneren til NRK etter løpet.

RASKEST: Tiril Udnes Weng var best på tremila. Foto: Terje Bendiksby
RASKEST: Tiril Udnes Weng var best på tremila. Foto: Terje Bendiksby

Margrethe Bergane tok sølvet, 46 sekunder bak Weng, mens Marte Skaanes endte på bronseplass.

– Blandede følelser

Dagen før tremila annonserte Ragnhild Haga at hun ikke lenger vil være å se i langrennssporet. Fredagens løp ble dermed hennes siste på toppnivå.

32-åringen, som tok seieren under femmila i Holmenkollen tidligere denne måneden, klarte ikke å prestere like godt i NM-tremila.

Hun avsluttet en stor karriere, med blant annet to verdenscupseiere og to OL-gull, med en 15. plass.

I målområdet ble hun omfavnet av sine lagvenninner.

– Det er blandede følelser. Det hadde det vært uansett, men det føles rett, sier Haga til NRK, etter å ha gått for siste gang på det høyeste nivået.

SISTE RENN: Ragnhild Haga under sitt avsluttende løp. Foto: Terje Bendiksby
SISTE RENN: Ragnhild Haga under sitt avsluttende løp. Foto: Terje Bendiksby