
Northug elsker svenske-reaksjon
Edvin Angers nådeløse melding gleder Petter Northug.
Edvin Anger (20) spurtet inn til Sveriges første pallplass i en verdenscupstafett på seks år da laget tok andreplassen bak Italia, som vant på hjemmebane.
Etter rennet benyttet svensken anledningen til å svare de som har vært kritiske til det svenske herrelaget.
Da den svenske VM-troppen ble tatt ut tidligere denne uken, uttalte den tidligere langrennsstjernen Torgny Mogren at det er kun er tre fra Sverige som har mulighet til å ta medalje i VM i Planica.
– De kan gi faen i å slenge masse drit til oss, var Angers kontante svar til Expressen etter andreplassen.

Hylles av Northug
20-åringen var blant navnene som ble nevnt til å ta medalje, sammen med Calle Halfvarsson og William Poromaa.
– Det er mange som tviler på oss. Når man sjekker sosiale medier, er det mange kommentarer mot herrene om at vi ikke har noe i VM å gjøre, sier Anger til avisen.
TV 2s langrennsekspert Petter Northug liker holdningen til det svenske stjerneskuddet.
– Han er ung og ikke redd for å si hva han mener. Jeg får mer og mer tro på ham, og Sverige kan virkelig ha noe på gang her. Jeg liker at han er offensiv og tør å si ifra.
– Det trenger skisporten, og det er veldig gledelig om man nå kan få en ny svensk stjerne i VM, fortsetter Northug.

– Betyr mye
Selv om Sverige slo Norge i Toblach, blir det andre boller i VM skal man tro Northug, som blant annet peker på at Johannes Høsflot Klæbo ikke prioriterer verdenscupstafetter.
– I Planica kommer Norge til å knuse Sverige. Jeg har stor respekt for de som velger å gå her i Italia, men det er en ubetydelig stafett.
Han ser samtidig på det at Sverige brøt en vond statistikk som positivt for dem.
– Det betyr mye å få en opptur som dette. Da kan det være viktig å slå Norge og få den lille positive gnisten, selv om de norske er store favoritter, mener Northug.
– Det er bare å se hva vi gjorde i dag. Vi får til noe bra og om de vil være med på reisen får de være med i medgang og motgang, sier Anger om de som skulle tvile.
VM i Planica starter med sprint på langrennssiden den 23. februar.