SOLOBRUDD SIKRET SEIER: Victor Lafay rykket i fra i den siste bakken før mål og kjørte alene inn over målstreken. Foto: Mathilda Ahlberg / Bildebyrån
SOLOBRUDD SIKRET SEIER: Victor Lafay rykket i fra i den siste bakken før mål og kjørte alene inn over målstreken. Foto: Mathilda Ahlberg / Bildebyrån

Rykket og vant etter solobrudd

Victor Lafay gikk i solobrudd like før mål og vant «Kongeetappen» i Arctic Race.

Tredje etappe i Arctic Race of Norway strakk seg i kupert terreng fra Namsos til Skalstuggu i Levanger. Først i mål syklet Victor Lafay (Cofdis).

Den 177,7 kilometer lange etappen ble avgjort på det siste lange, bratte partiet før mål. I bakken, som har en stigning på seks prosent, rykket Lafay fra resten av feltet.

Cofdis-syklisten holdt unna hele veien og syklet alene inn i mål på bakketoppen av Skalstuggu.

– Jeg ga maksimalt. Jeg er veldig glad for å vinne, det var min første seier i år. Jeg håper det fortsetter, sier 26-åringen til TV 2 etter seieren.

Lafay tar med lørdagens seier over sammenlagttrøyen. Søndag går fjerde og siste etappe i Trondheim.

Hagen og Bystrøm nære

Bak han kjempet Kévin Vauquelin og Hugo Houle om 2.-plassen, hvor førstnevnte trakk det lengste strået.

Norske Sven Erik Bystrøm (Intermarche) og Carl Fredrik Hagen (Israel - Premier Tech) syklet inn til henholdsvis 4.- og 5.-plass.

Med en 4. plass i dagens etappe ligger Bystrøm godt plassert i kampen om sammenlagtstrøya.

– Hadde vi samarbeidet litt bedre hadde vi nok tatt han igjen. Det var egentlig ikke noe samarbeid. Hadde vi gjort det hadde det nok gått litt bedre, sier Bystrøm til TV 2 etter målgang.

NÆRME: Sven Erik Bystrøm var nær å være med i spurten, men falt av i bakken før mål. Foto: Beate Oma Dahle / NTB
NÆRME: Sven Erik Bystrøm var nær å være med i spurten, men falt av i bakken før mål. Foto: Beate Oma Dahle / NTB

– Jeg følte vi hadde bra flyt i det aller bratteste partiet, men den siste kilometeren ble det litt vanskelig. Jeg gjorde et ærlig forsøk også fikk jeg bekreftet av formen, forteller Hagen til TV 2.

– Så skulle jeg ønske at bakken var 1-2 kilometer lengre, sier Hagen.

Tidlig brudd

Allerede etter 20 kilometer gikk Håkon Lunder Aalrust (Team Coop) i brudd, fulgt av Taco van der Hoorn (Intermarche).

Også Tom Wirtgen (Bingoal Pauwels Sauces WB) og Maurice Ballerstredt (Alprecin-Deceuninck) tok følge med utbryterne.

De fire rytterne skaffet en et forsprang på hele fem minutter, men hovedfeltet spiste seg innpå og 15 kilometer før mål var luken bare på ett minutt.

To kilometer senere rykket van der Hoorn ifra, men Ballerstredt fulgte etter. Tøft ble det for Coop-rytteren Aalrust og Wirtgen som falt av og ble innhentet av hovedfeltet.

De fire rytterne i utbrytergruppa tok alle poengene i de innlagte spurtene.

Fjerde og siste etappe går søndag.