
Kristoff-krasj: – Nå skylder jeg de andre tre velt!
Alexander Kristoff (35) gikk i bakken og måtte bytte sykkel.
Det oppsto dramatikk på den sjuende etappen av Paris-Nice.
Drøye 20 kilometer før mål gikk Uno-X-rytter Alexander Kristoff i bakken. Thomas De Gendt mistet kontrollen på sykkelen, og flere ryttere falt over ham, deriblant den norske 35-åringen.
– Jeg ble irritert. Det er tredje gang jeg velter i år, og alle tre har vært uforskyldt. Nå skylder jeg de andre tre velt! sier en oppgitt Kristoff til TV 2.
Se situasjonen: Kristoff i krasj
– Hva skjedde?
– Vet ikke. Noen begynner å snu seg bakover, kutter hjul og så detter de rett foran meg. Så det var sykt irriterende.
– Men hvordan går det med kroppen?
– Jeg tror ikke jeg har skadet meg, men skoa er litt ødelagt. Så jeg er ikke så happy.
TV 2s sykkelekspert Mads Kaggestad sa dette da velten skjedde:
– Han var opplagt forbannet. Han var sjanseløs.
– Det ser ut som at det var Thomas De Gendt som gikk først ned, kjørte inn i bakhjulet på en foran og mistet kontrollen på sykkelen. Rett i bakken, så stupte de bak ham og fikk seg en skikkelig runde i asfalten, deriblant Julian Bernard.
Kristoff måtte bytte sykkel og forsøker å fullføre den knalltøffe klatreetappen.
Pogacar-seier etter ellevill avslutning
Seieren på kongeetappen sto mellom sammenlagtleder Tadej Pogacar, jagende David Gaudu (seks skunder bak i sammendraget før etappen) og danske Jonas Vingegaard.
En intens kamp opp Col de la Couilloleclose endte med slovensk seier til Pogacar. Sammenlagtlederen var overlegen i spurten og dro ytterligere to sekunder fra Gaudu.

Paris-Nice avsluttes søndag.