Nora Mørk måper: – Hun er et funn

Landslagsdebutant gir Nora Mørk gåsehud.

SUPERDEBUT: Live Rushfeldt Deila (til høyre) vartet opp med fem scoringer i sin første landskamp. Foto: Beate Oma Dahle
SUPERDEBUT: Live Rushfeldt Deila (til høyre) vartet opp med fem scoringer i sin første landskamp. Foto: Beate Oma Dahle

Norge-Montenegro 34-25

– Live Deila … hun er bare et funn, rett og slett, sier Esbjerg-stjernen til TV 2.

Selv ble Mørk toppscorer med sju mål og kåret til banens beste – en pris hun gjerne gir videre til lagets 23 år gamle debutant.

– Hun er rett og slett helt sinnssykt rå. Jeg får gåsehud når jeg tenker på at det er hennes første landskamp, sier Mørk.

– De der Deila-søstrene er iskalde i hodet. To leiesoldater som gjør akkurat som de får beskjed om. De er laget av noe spesielt. Det er rått å se på, fullroser hun.

Ville kopiere tvillingsøsteren

Tvillingsøsteren Thale Rushfeldt Deila imponerte da håndballjentene vant EM i vinter. De er døtrene til fotballprofilen Ronny Deila.

Live Rushfeldt Deila smiler fra øre til øre etter kampen og er i skyene over å være med landslaget for første gang.

– Det har vært kjempegøy. Det har vært en drøm og jeg har gledet meg kjempemasse, sier debutanten.

Mørk roser henne for at hun var så uredd, den store anledningen til tross.

– Jeg har jo Thale som har gjort det, så da tenkte jeg at da kan jeg gjøre det òg. Jeg prøvde og det funket, gliser hun.

Til daglig spiller Deila for Sola. 23-åringen forlenget nylig kontrakten med rogalendingene. Tvillingsøsteren spiller for Molde.

Rufsete start

Første omgang var tett og jevn i privatlandskampen i Ørstahallen.

Montenegro gikk til pause med ettmålsledelse, 13-12.

TV 2s håndballekspert Bent Svele var kritisk til keeperspillet. Marie Davidsen leverte bare én redning før pause.

– Vi må forvente mer, sa Svele.

Heller ikke fremover gikk alt på skinner for europamesterne, noe som skuffet landslagsassistent Tonje Larsen.

– Det var mye slurv. Det var litt påskeferie-håndball, sa hun til TV 2 i pausen.

Håndballjentene slo kraftig tilbake og endte opp med nimålsseier. Nora Mørk ble toppscorer med sju mål, to scoringer mer enn Deila.

Mørk begeistret også med en sylfrekk pasning: