Platini gir politikerne skylden for kampfiksing
UEFA-president Michel Platini omtaler kampfiksing som en «dødelig trussel» for fotballen.

– Fotballen er blitt et marked for internasjonal organisert kriminalitet. Vi må kalle kampfiksing for det det er: Kriminalitet. Jeg mener europeiske myndigheter gjorde en feil da de liberaliserte gambling, skriver Platini i en epost til Dagens Næringsliv.
– Uansvarlig
En rekke statlige spillmonopol er opphevet og det finnes et hav av internasjonale spillselskaper på nettet.
– Det er et tydelig eksempel, blant mange, på uansvarlig deregulering, som har etterlatt hele sektorer av det europeiske samfunnet praktisk talt forsvarsløs, sier Platini.
Dagens Næringsliv skrev i helgen omfattende om kampfiksing i fotballen.
Kamper blir manipulert
Flere hundre fotballkamper i Europa er manipulert av bakmenn fra Asia og Balkan.
– Hvis vi ikke får bukt med kampfiksing, vil det ende opp med å påvirke troverdigheten til fotballkamper på toppnivå. Kampfiksing er en dødelig trussel mot idretten, og de store turneringene vi har lært å elske gjennom de siste 50 årene kan oppleve alvorlige utfordringer for troverdigheten og populariteten hvis vi ikke reagerer, sier Platini til Dagens Næringsliv.
(©NTB)