
Norsk profil tordner: – Det var livsfarlig
Prestisjeoppgjør måtte stanses etter seks minutter. Reaksjonene er sterke.
– Jeg synes jo at det er helt katastrofe, sier Guro Reiten til TV 2.
En karakteristikk lignende den britiske medier bruker:
«En farse», skriver The Times.
«Dagen da kvinnefotballen gjorde skam på seg selv», skriver The Athletic.

Kampen som blir omtalt, er søndagens planlagte batalje mellom Chelsea og Liverpool i Women's Super League.
I etterkant har videoer av spillere som sklir på en glatt bane gått rundgangen i sosiale medier.
Etter kun seks minutter bestemte dommeren seg for at nok var nok i kulden på Kingsmeadow i London.
Reiten var med fra start. Landslagsprofilen skjønte umiddelbart at det ikke kom til å gå.
Venstrevingen beskriver det som umulig «å spille på is med knotter».
– Det var jo livsfarlig! Det var ingen som klarte å spurte, og det var i hvert fall ikke vits i å prøve å stoppe. Det var flere som lå paddeflat og prøvde å komme seg opp, sier Reiten til TV 2.

At kampen skulle sendes direkte på BBC, skal ha bidratt til å gjøre det vanskeligere å flytte kampen til senere på dagen – uten at det er sikkert at det hadde hjulpet.
Chelseas manager, Emma Hayes, mener det er på høy tid å få undervarme på banene.
– Kampen skulle aldri ha startet. Vi er nødt til å sette spillernes sikkerhet øverst, sier hun til BBC.

Reiten er enig.
– Det er sånne ting som viser at vi fortsatt har en vei å gå, slår hun fast.
– Det samme skjer jo hvert år. Vi må begynne å stille krav sånn at det ikke skjer igjen. Vi har et fullsatt Kingsmeadow, med fire-fem tusen tilskuere som bare må gå hjem. Da er det vanskelig å skape interesse rundt damefotballen, når man ikke vet om kampene blir spilt, argumenterer 28-åringen.
Flere av spillerne ser rødt.
Chelsea-profilen Erin Cuthbert er blant dem som gikk på trynet i løpet av de seks minuttene.
– Beklager så mye til alle supporterne som møtte opp i dag og trosset kulden. Dette burde ikke ha skjedd, og vi vil kreve mer for sporten vår. Sint og frustrert, skriver hun på Twitter.
So so sorry to all our fans who turned up today and braved the cold weather. This shouldn’t be happening and we will demand more for our game. Angry and frustrated but we will be ready for Wednesday 💙 @ChelseaFCW
— Erin Cuthbert (@erincuthbert_) January 22, 2023
Det engelske fotballforbundet (FA) svarer at banen ble vurdert til å være spillbar under inspeksjonene før kamp.
– Imidlertid, like etter avspark, tok dommeren avgjørelsen om å avbryte kampen på grunn av spillernes sikkerhet, som er det viktigste. Vi beklager til alle supporterne som reiste, skriver forbundet i en uttalelse, ifølge The Times.
Også Arsenal fikk sin kamp mot Brighton stanset. Stjernespilleren Beth Mead, som er ute med langtidsskade, er blant dem som vil ha endring.
– Det er en av de beste ligaene i Europa, og vi avbryter kamper på grunn av frosne baner. Det er ikke godt nok. Kvinnefotballen er på vei i riktig retning, men det er fortsatt langt igjen, skriver hun på Twitter.
😂😂 on a serious note, one of the top leagues in Europe and we are cancelling games cause of frozen pitches. Not good enough, the women’s game is heading in the right direction but still a long way to go. https://t.co/I7Da1PqMl7
— Beth Mead (@bmeado9) January 22, 2023