
«Spionerte» på rivalen
For det er nemlig det Brann har blitt, skal man tro Glimt-trener Kjetil Knutsen.
Nyopprykkede Brann tok en overbevisende seier mot FK Haugesund i cupen søndag.
På plass på tribunen var Bodø/Glimt-trener Kjetil Knutsen, som ble imponert av det han så.
– De ser veldig bra ut. Brann er et lag i utvikling, som har fått bygget på seg masse selvtillit gjennom fjoråret, som de ser ut til å ha videreutviklet, mener han.

Den tidligere Åsane-treneren var på plass på sin gamle hjemmearena og ser flere likhetstrekk mellom Brann og Glimt i måten å spille fotball på.
Nå kommer han med en hårete spådom om Branns kommende sesong i Eliteserien.
– Jeg er helt sikker på at de kommer til å gjøre det bra i år. Jeg tror de kan konkurrere om medalje, sier Knutsen og fortsetter:
– Fremover i banen har laget veldig klare kvaliteter. Det blir spennende å se hvor god strukturen er og hvordan de forsvarer seg over tid.
Smigret Horneland
Brann-trener Eirik Horneland ler når han blir informert om utsagnet.
– Han drar oss inn der, selvfølgelig, ler Horneland, før det vanker ros i retur:
– Kjetil er en klok fotballmann, som har gjort en fantastisk fin jobb i Bodø og vet hva han snakker om.
Horneland legger ikke skjul på at de har blitt inspirert av laget fra Nord-Norge.

– Vi som dem er veldig opptatt av utvikling og prestasjon. Det er mye av det samme tankegodset både på og utenfor banen, sier Brann-treneren.
Glimt rykket opp til Eliteserien i 2018 og tok 32 poeng det året, før det ble sølv i 2019 og seriegull i 2020.
– Kan Brann klare det samme?
– Ja, men det tar ofte litt tid å stabilisere seg. Det må vi være klar over i Brann og Bergen, at det ikke er slik at man kan dundre inn og tro at det går av seg selv.
Horneland advarer videre:
– Det kommer gråværsdager i Bergen også, som vi må håndtere. Vi er nødt til å jobbe hver eneste dag.

Enorm sult
Det virker i hvert fall ikke å være noe veien med motivasjonen til Brann-spillerne.
– Jeg tror vi kan gjøre det veldig bra. Vi er veldig sultne og har lyst til å vise en mye bedre side av Brann enn det vi gjorde sist gang vi var i Eliteserien, sier Mathias Rasmussen.
For siden den gang har det skjedd mye, ifølge Brann-yndlingen.
– Det er en mer sammensveiset gjeng som snakker mer fotball og prøver å løse tingene mer enn vi gjorde den gangen. Alt i alt tror jeg den flyten og selvtilliten vi er i har mye å si.