Carlsen gamblet og vant: – Firouzja ble fryktelig nervøs
Drømmestart med hvite brikker for Magnus Carlsen (30) i Tata Steel Chess.
Se Magnus Carlsen mot David Antón søndag fra kl. 13.45 på TV 2 Sport 2 og Sumo.
Magnus Carlsen-Alireza Firouzja 1-0
Carlsen tok store sjanser underveis og ofret to bønder. Sjakkcomputeren mente da at Carlsen burde slå ut en av Firouzjas bønder for å redusere undertallet.
Men sjakkeneren hadde andre planer.
– Magnus har valgt å fortsette spillet som om ingenting har skjedd. Det er fascinerende, men ekstremt risikabelt. Nå er det reell tapsfare for Magnus, sa TV 2s Jon Ludvig Hammer.

Sjakkeneren hadde imidlertid en angrepsplan, i stor tidsnød, som Firouzja ikke klarte å lese.
Iraneren forsøkte å forsvare kongen ved å flytte opp løperen sin.
Da angrep Carlsen bøndene som forsvarte kongen. 30-åringen ofret hesten sin, før han gikk nådeløst til verks med løper og dronning mot Firouzjas konge.
Sjakkcomputeren, som hadde gitt iraneren klart størst vinnersjanse, gjorde helomvending i Carlsens favør.
– Fryktelig nervøs
Firouzja måtte gi opp partiet.
– Det var egentlig en typisk førsterunde-dag. Jeg tenkte for mye og tok for store sjanser. Heldigvis ble han litt som i Stavanger, og ble fryktelig nervøs. Det ble det som reddet meg, sier Carlsen til TV 2.
Han sikter til Norway Chess-avslutningen, hvor Firouzja gjorde en uforståelig feil i sluttspillet.
– Det var en av grunnene til at jeg valgte å gamble litt tidligere, men jeg hadde ikke tenkt til å gå så langt. Jeg tok altfor stor risiko, forklarer 30-åringen.
– Man skal helst sitte med risiko med mye å vinne, men her følte jeg at jeg tok masse risiko. Fortsatt med en del å vinne, men det regnestykket går nok ikke opp, mener han.
Dermed har Carlsen fått en strålende start på Tata Steel Chess etter å ha opplevd en formsvikt før nyttår. Han ser lyst på fortsettelsen.
– Jeg synes førsterunder er veldig vanskelige, og spiller aldri spesielt bra da. Jeg sitter igjen superfornøyd med å ha vunnet. Bra kan jeg spille senere i turneringen. Det var en kjempestart, slår han fast.
Aryan Tari fikk det tøft mot stjernespilleren Anish Giri. 21-åringen forsvarte seg med nebb og klør, men måtte til slutt gi tapt etter 47 trekk.
Se trekket som avgjorde i videovinduet øverst i saken.
Søndag spiller Carlsen mot David Antón med svarte brikker. Partiet ser du på TV 2 Sport 2 og Sumo fra kl. 13.45. Du kan også følge utviklingen og chatte med vår sjakkekspert i livesenteret.
Carlsens program
2. runde: David Antón
3. runde: Aryan Tari
4. runde: Jorden van Foreest
5. runde: Alexander Dontsjenko
6. runde: Jan-Krzysztof Duda
7. runde: Pentala Harikrishna
8. runde: Andrej Esipenko
9. runde: Nils Grandelius
10. runde: Fabiano Caruana
11. runde: Anish Giri
12. runde: Radoslaw Wojtaszek
13. runde: Maxime Vachier-Lagrave
*Svarte brikker i fet skrift.