Brødrene Ingebrigtsen og Karsten Warholm står i spissen for det som ser ut til å bli en 17 utøvere stor tropp til friidretts-VM i Doha.

Warholm er påmeldt både 400 meter hekk og 400 meter flatt.

– Han er påmeldt til begge, så blir det tatt en avgjørelse der nede om han kommer til å løpe begge distansene. Vi meldte ham på så han hadde muligheten, sier Norges Friidrettsforbunds toppidrettssjef Erlend Slokvik til Dagbladet.

– Må se om det er krefter igjen

Forsøkene på 400-meteren starter først dagen etter finalen på 400 meter hekk.

– 400 meter hekk er prioritet én. Så handler det egentlig bare om å se om det er noen krefter igjen etter det, forklarer Slokvik.

Friidrettsforbundets uttak til verdensmesterskapet i Qatar består av fem kvinner og 12 menn.

– Vi har tatt ut de utøverne som har greid vårt og IAAF sitt krav, sier Slokvik i en pressemelding.

– Når det gjelder invitasjoner fra IAAF for utøvere som ikke har klart det internasjonale kravet har vi per dato mottatt dette for Lene Retzius i stav, og vi har bekreftet hennes deltakelse, tilføyer han.

Retzius har ikke klart VM-kravet, men er inne på listen over utøvere som får VM-invitasjon all den tid ikke nok utøvere på verdensbasis har klart kravet i hennes øvelse.

Lengdehopper Ingar Kiplesund og kulestøteren Marcus Thomsen var også nær ved å få en tilsvarende invitasjon, men er i øyeblikket ikke inne.

– For Kiplesund i lengde og Thomsen i kule foreligger det per dato ingen invitasjon, men om det skulle komme en slik, vil også disse bli tatt ut, sier Slokvik.

Det norske VM-uttaket ser slik ut:

Menn:

400 meter: Karsten Warholm, Dimna IL.

400 meter hekk: Karsten Warholm, Dimna IL.

1500 meter: Filip Ingebrigtsen, Sandnes IL og Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL.

5000 meter: Henrik Ingebrigtsen, Sandnes IL, Filip Ingebrigtsen, Sandnes IL og Jakob Ingebrigtsen, Sandnes IL.

3000 meter hinder: Tom Erling Kårbø, Stord IL.

10000 meter: Sondre Nordstad Moen, SK Vidar.

Maraton: Weldu Negash Gebretsadik, IL i BUL.

50 km kappgang: Håvard Haukenes, IL Norna-Salhus.

10-kamp: Martin Roe, IL Fri.

Slegge: Eivind Henriksen, IK Tjalve.

Diskos: Ola Stunes Isene IF Sturla.

Stav: Sondre Guttormsen, SK Vidar.

Kvinner:

800 meter: Hedda Hynne, IK Tjalve.

5000 meter: Karoline Bjerkeli Grøvdal, IK Tjalve.

3000 meter hinder: Karoline Bjerkeli Grøvdal, IK Tjalve.

400 meter hekk: Amalie Iuel, IL Tyrving.

Slegge: Beatrice Nedberge Llano, Laksevåg IL.

Stav: Lene Retzius, IL i BUL.

VM i Doha arrangeres fra 27. september til 6. oktober.

(©NTB)