Suksess for Nasa – romsonde krasjet inn i asteroide
Nasa lyktes i å krasje en romsonde inn i en asteroide natt til tirsdag.
Skal vi tro filmer som «Deep Impact to Armageddon» og «Dont Look Up», er utsletting den beste måten å håndtere en asteroide på dersom den skulle true jorden.
Forskere ved universitetet John Hopkins mener derimot at det er akkurat det vi ikke bør gjøre.
I stedet ønsker de å kunne forandre banen til asteroiden.
Det ønsker Nasa å få til. I et vellykket forsøk har nå en romsonde krasjet inn i en asteroide i verdensrommet. Kollisjonen skjedde klokken 01:14 natt til tirsdag norsk tid.
Det vil ta rundt to måneder å se om dette faktisk kan få asteroiden til å forandre bane.

Nasa kaller det sitt første forsøk på planetforsvar. Denne asteroiden var riktig nok ikke på kollisjonskurs med jorden.
Forsvare planeten
– Det er ny forskning og en ny forståelse av naturen, sa Andy Rivkin i forkant av forsøket.
Rivkin er leder for teamet som jobber med DART-forsøket, (Double Asteroid Redirection Test).

Nasa mener dette kan gjøre oss bedre forberedt på å forsvare planeten vår dersom et himmellegeme noen gang blir en trussel.
– En ny æra
– Vi har tatt fatt på en ny æra av menneskeheten, en epoke der vi potensielt har mulighet til å beskytte oss mot en asteroidekollisjon, sier direktør for planetarisk vitenskap Lori Glaze minutter etter kollisjonen.
Bilder fra kontoret viser et lettet og jublende team i det de fikk se at romsonden endelig traff asteroiden natt til tirsdag.
Nøye forberedelser
Det har tatt 10 måneder for romsonden å komme seg til asteroiden.
Asteroiden som er valgt ut i eksperimentet, Dimorphos, er på størrelse med den store pyramiden i Giza, ifølge Norsk Romsenter.
Prisen på fartøyet er hele 330 millioner dollar, som tilsvarer omtrent 3,5 milliarder kroner, ifølge The Guardian.
Romsonden krasjet inn i asteroiden 11 millioner kilometer vekk fra jorden.