Russiske oligarker krever yachtene sine tilbake
Italia har beslaglagt oligarkenes luksusvillaer, lystbåter, privatfly og biler til en verdi av 30 milliarder kroner. Nå tar oligarkene opp kampen.

Mens krigen raser i Ukraina, foregår det en intens kamp mellom oligarker og den italienske staten.
Luksusvillaer, luksusyachter, privatfly og luksusbiler tilhørende til sammen 28 svartelistede russiske oligarker er konfiskert og frosset innenfor Italias grenser siden krigens start.
Krever midlene tilbake
Nå har imidlertid en gruppe oligarker varslet søksmål mot den italienske staten. Ifølge avisen Corriere Della Sera dreier det seg om ti pågående saker der oligarker krever at domstolen gir dem tilgang på blant annet eiendommer og yachter.

De hevder at beslagene ikke har juridisk hold fordi eiendelene ikke er eid av noen av de svartelistede oligarkene personlig, men av ulike fond eller stiftelser.
Til sammen dreier det seg om verdier på anslagsvis 2,7 milliarder euro, tilsvarende 30 milliarder kroner, ifølge det italienske finansdepartementet.
Kun én av sakene har så langt endt i dom. Det gjelder saken til oligarken Aleksej Mordashov. Han regnes som Russlands rikeste mann, og skal råde over en familieformue på over 200 milliarder kroner, ifølge Forbes.
«Lady M» med forbindelse til kona
Han krever tilgang på den 60 meter lange luksusyachten «Lady M» til en verdi av over 650 millioner kroner. Yachten seiler under flagget til Cayman Islands, men ligger nå konfiskert og fastlåst i Sanremo havn.

Selskapet som formelt eier «Lady M», heter Asmare enterprises limited, og holder til på De britiske jomfruøyene. De krever at fartøyet blir frigjort.
Men italienske myndigheter er ikke i tvil. De har nøstet opp eierforholdene og slår fast at Modashov eier yachten, selv om eierstrukturene er kompliserte, og ender opp som en oppføring på Mordashovs kone, Marina Alexandrovna.
Båten ved navn «Lady M» skal sågar være oppkalt etter kona Marina.
Den italienske domstolen konkluderte med at beslaget var legitimt, og anken til Mordashov ble dermed avvist. Men saken er ikke over. Selskapet Asmare har allerede varslet at de utfordrer beslutningen.

Verdens største seilyacht
En annen er Andrej Menchenko. Han eier verdens største seilyacht, «Sy A», som er hele 145 meter lang og har en verdi på svimlende 4,6 milliarder kroner.
Den ble konfiskert av italienske myndigheter tidligere i år, og ligger fast i havnen i Trieste.
I likhet med Mordashov, hevder Menchenko at han ikke eier yachten selv, men at den tilhører en stiftelse som styres av en uavhengig tillitsperson.
Putin-venn
Alisher Ushmanov, som er en nær venn av president Vladimir Putin, har både luksusyachten Dilbar og flere enorme luksuseiendommer som er beslaglagt i Italia.

Det har tidligere vært spekulert i om Dilbars egentlige eier er Putin selv. Yachten ligger beslaglagt på Sardinia.
I tillegg er Ushmanovs fem egne eiendomsselskap på øya blokkert, og alle de ansatte er fratatt muligheten til å jobbe.
Selskapet som eier eiendommene argumenterer for de ansatte som nå er arbeidsledige, og at eiendommene forfaller.

Listen over berørte oligarker er lang, og eierstrukturene er kompliserte. Av beslaglagte verdier i Italia finner vi villaer i Portofino og Comosjøen, flere luksusyachter og privatfly.
1678 navn
Internasjonalt er det nå ført opp 1678 navn på sanksjonslisten. Den siste sanksjonspakken ble vedtatt av EU 25. februar og omfatter 121 russiske personer og selskap.
Norge har så langt sluttet opp om EUs ulike sanksjoner, med noen tilpasninger.
– Vi må opprettholde presset på den russiske regjeringen og dens støttespillere. Sanksjonene rammer Russland økonomisk og forhindrer at viktige innsatsvarer når fram til den russiske krigsindustrien, sier utenriksminister Anniken Huitfeldt i en pressemelding tirsdag.
– Vi støtter og er solidariske med ukrainernes frihetskamp, sier Huitfeldt.