
Barfoed: – Ingen kjennskap til ulovlig overvåking
Justisminister Lars Barfoed avviser at han har kjennskap til ulovlig overvåkingsvirksomhet ved den amerikanske ambassaden i Danmark.
Dansk TV 2 News melder at en amerikansk enhet i all hemmelighet har overvåket aktiviteter rundt USAs ambassade i Danmark. Myndighetene er bedt om å forklare seg i saken.
Les mer: Avslører amerikansk overvåking i Danmark
– Jeg har overhodet ikke kjennskap til at USA skulle ha drevet med ulovlige aktiviteter fra den amerikanske ambassaden her i landet, skrev justisminister Lars Barfoed i en e-post til Politiken fredag.
Han understreker at utenlandske ambassader må holde seg til dansk lov og de folkerettslige reglene som gjelder for diplomatisk representasjon.
– Jeg har i den forbindelse full tillit til at politiets etterretningstjeneste griper inn hvis etterretningstjenesten blir oppmerksom på slike ulovlige aktiviteter, heter det i Barfoeds e-post.
Ifølge flere sikkerhetseksperter er overvåking og registrering av danske borgere ulovlig dersom det foregår uten samtykke fra danske myndigheter. (©NTB)