
Aktivister på Mavi Marmara ble skutt flere ganger
Alle unntatt to av de ni tyrkerne som ble drept under den israelske bordingen av hjelpekonvoien på vei til Gaza i mai, ble skutt mer enn én gang, ifølge en tyrkisk undersøkelse.
Fem av dem døde av skuddskader i hodet, ifølge en juridisk rapport som er skrevet på oppfordring fra de dreptes familier.
– Funnene gjør det klart at israelske styrker skjøt for å drepe aktivistene og ikke for å overmanne dem, sier en av juristene som har skrevet rapporten.
Skutt fem ganger
Det yngste offeret, 19 år gamle Furkan Dogan ble skutt fem ganger - inkludert to ganger i hodet. Journalist Cevet Kiliclar ble drept av én enkelt kule som traff ham mellom øyenbrynene, står det i rapporten.
Hevder de skjøt i selvforsvar
Israelske myndigheter sier at kommandostyrken først avfyrte skudd etter at de blant annet ble knivstukket og angrepet med stokker da de bordet Mavi Marmara i internasjonalt farvann.
– Soldatene ble nødt til å forsvare seg, hvis ikke hadde de kommet til å bli drept, sa den israelske statsministeren Benjamin Netanyahu. (©NTB)