ADVARSEL: National Park Service advarer mot å slikke en såkalt Bufo alvarius. Foto: National Park Service
ADVARSEL: National Park Service advarer mot å slikke en såkalt Bufo alvarius. Foto: National Park Service

Nasjonalpark med advarsel: – Ikke slikk på denne padden

National Park Service så seg nødt til å informere om en viktig padde-detalj – det får flere til å bryte ut i latter på sosiale medier.

I eventyrene heter det at frosker blir til prinser dersom man kysser dem, men slik er det ikke nødvendigvis i det virkelig liv.

I virkeligheten kan frosker og padder by på problemer dersom du kommer for tett på dem.

Nylig måtte nemlig National Park Service i USA ty til sosiale medier for å advare om å slikke på en helt spesiell padde.

– Vær så snill, ikke slikk denne, skriver de på sin Facebook-side.

Produserer giftstoffer

Padden de refererer til er Sonora desert-padden, som også kalles Colorado river-padden og Bufo alvarius.

Ifølge CNN er amfibien en av de største paddene som finnes i Nord-Amerika, og kan bli opp til 18 centimeter. Men den er også giftig.

Rett bak øynene på padden finnes det kjertler som produserer et kraftig giftstoff.

– Det kan gjøre seg syk hvis du tar på frosken eller får giften i munnen, skriver National Park Service og legger til:

– Som vi sier om det meste du kommer over i en nasjonalpark, enten det er en banansnegle, ukjent sopp eller en stor padde med glødende øyne i nattens mulm og mørke; vennligst avstå fra å slikke. Takk skal du ha.

Gir hallusinasjoner

Giftstoffene fra en Sonoran desert-padde er spesielt farlig for dyr, og kan blant annet drepe en fullvoksen hund.

For mennesker har paddens gift et helt annet formål. Når giften røykes kan den gi sterke hallusinasjoner.

HALLUSINERE: Giften fra Sonoran desert-padden kan få mennesker til a hallusinere. Foto: imageBROKER/Michael Weber
HALLUSINERE: Giften fra Sonoran desert-padden kan få mennesker til a hallusinere. Foto: imageBROKER/Michael Weber

Bokselegenden Mike Tyson har blant annet delt åpent om å ha eksperimentert med paddens giftstoffer tidligere, ifølge den amerikanske radiokanalen Kosu.

Det er ulovlig å kjøpe, besitte og selge paddens gift, som også kalles bufotenin, i blant annet USA.

På sosiale medier har flere tatt National Park Service sin melding med humor.

«Ikke slikke paddene? Der røk helgeplanene mine,» skriver en på Facebook.

«Dette er det beste på Internett akkurat nå,» kommenterer en annen.

Flere liker den humoristiske tonen i innlegget, og svarer på samme måte i kommentarfeltet:

«Og jeg som trodde at å kysse padder ville gjøre dem til prinser. Nei vent, det var frosker det,» skriver en.