– Vi har følt frykten komme snikende
I Trondheim trosset hundrevis av deltagere politiets anbefaling om å ikke delta på Pride-markering.
Flere steder i landet gikk lokalt politi ut med anbefaling om å avlyse pride-arrangementer, etter råd fra politidirektoratet og PST.
Trondheim er blant stedene det likevel skal holdes Pride-markering tirsdag, i tråd med anbefaling fra lokalt politi.
Selv om regnet øste ned over Trondheim by tirsdag, møtte hundrevis av deltagere frem til markeringen på Torvet.
Hatet rammer alle skeive
Leder for Trondheim Pride, Eivind Rindal, sier til TV 2 at det er viktig å markere.
– Vi har følt frykten komme snikende mer og mer i samfunnet vårt. Hatet mot oss rammer hele den skeive familien, sier Rindal.

Rindal overlevde massakren på Utøya i 2011. Lørdag havnet han midt oppe i det igjen, da to menn ble drept og 21 skadet etter masseskytingen i Oslo.
Rindal var på nabobaren til London Pub lørdag, da han hørte skuddene.
– Jeg så nedover gaten, og fikk da et glimt av en person som rettet et våpen mot folk. Jeg så panikken som bredde seg, da stormet jeg inn i baren og fikk ut folk, sa Rindal til TV 2 lørdag.
Han ble umiddelbart dratt tilbake til Utøya.
– Jeg kjente ganske umiddelbart at jeg gikk inn i samme modus, og samme måte å tenke og operere på som jeg gjorde tilbake på Utøya.
– Trondheims-politiet vet best
Ordfører Rita Ottervik i Trondheim sier til TV 2 at hun ble rørt da hun sto på talerstolen på Torget tirsdag ettermiddag og så alle de oppmøtte.

– Det er Trondheims-politiet som vet best hva som er forsvarlig i Trondheim. Politidirektoratet sitter i Oslo og vet ikke best hva som kan arrangeres og ikke i Trondheim, sier Ottervik.
Saken oppdateres!