– Tror ikke på at hun ikke har visst om det
Erna Solberg (H) sier hun ikke visste omfanget av ektemannens aksjekjøp. Det stiller en økonomiprofessor seg tvilende til.

Sindre Finnes gjennomførte 3640 aksjehandler samtidig som ektefellen Erna Solberg var statsminister i perioden fra 2013 til 2021.
Det ble klart da Høyre offentliggjorde den omfattende listen fredag morgen.
– Sindre har handlet langt mer enn har fortalt både meg og Statsministerens kontor, sa en gråtkvalt Solberg under pressekonferansen samme dag.
Terje Heskestad, førsteamanuensis i økonomi på UiA, stiller seg derimot uforstående til denne forklaringen:

– Jeg tror ikke på at hun ikke har visst om det, sier han til TV 2.
Det gjør derimot Høyres sentralstyre, som fredag var samlet for å evaluere valget og brukte anledningen til å gi Solberg enstemmig støtte.
– En plikt
At Finnes har handlet aksjer, har i seg selv vært kjent lenge. Det som er nytt, er hvor mange aksjer det har vært snakk om.
– Det burde Erna ha hatt innsikt i. Det har hun egentlig en plikt til, for det er snakk om veldig nærstående økonomiske forhold, sier Heskestad.
– Kommer du på noen gode grunner til at hun ikke har vært klar over omfanget?
– Jeg vil si nei, fordi dette handler om at man har en plikt, gjentar han.
TV 2 har sendt kritikken til pressekontakten til Høyre-lederen, Cato Husabø Fossen. Han viser til at Solberg svarte på spørsmål under pressekonferansen fredag.
Totalt har Finnes hatt en nettogevinst på om lag 1,8 millioner kroner på aksjehandelen i løpet av statsministerperioden, opplyste Solberg da.
Partiet har foreløpig ikke gått ut med detaljer om hvor mye Finnes har tjent fra år til år. TV 2 har etterspurt dette, men har foreløpig ikke fått svar.
Investeringsdirektør og forvalter Robert Næss har regnet seg frem til at Finnes har bruttohandlet aksjer for 112 millioner, skriver DN.
Solberg i tårer: – Det gjør vondt for meg å være så hard mot Sindre
Lik aksjeportefølje fra år til år
Solberg har fortalt at Finnes' aksjeportefølje har vært lik mot slutten av hvert år, noe som gjorde han i stand til å skjule aksjehandelen fra henne selv og omverdenen.
Verken Solberg eller SMK skal ha hatt direkte tilgang til Finnes' aksjekonto.
E24, som var først til å omtale saken, har også omtalt at Finnes trosset direkte advarsler fra SMK om å drive med kortsiktig aksjehandel.
Ernas tidligere høyre hånd: – Han har jo lurt alle
Heskestad sier at Solberg har et poeng når hun trekker fram aksjeporteføljen, men legger til:
– Dette er et lite foretak med svært lite informasjon, så det er begrenset hva man får ut av å se på se på aksjeregisteret ved slutten av året.
– Jeg vil heller si at hun burde ha stilt noen spørsmål og hatt en dialog, i og med at de bor sammen, sier han.
Beklager dypt
Erna Solberg omtaler aksjehandelen som «et tillitsbrudd» mellom henne og ektemannen.
– Listen viser at Sindre ikke har vært ærlig med meg, verken da jeg var statsminister eller da jeg konfronterte ham med dette etter at dere i pressen begynte å stille spørsmål, sa Solberg under pressekonferansen fredag.
I et intervju med E24 erkjenner Finnes å ha gjort «alvorlige feil».
– Jeg er svært lei meg for at jeg har satt Erna i denne situasjonen. Jeg har ikke vært ærlig, verken overfor henne eller Statsministerens kontor. Det beklager jeg dypt, sier Finnes til avisen fredag.

Erna Solberg avviser at hun har delt innsideinformasjon med ektemannen, selv om hun ikke utelukker at Finnes kan ha «plukket opp noe» i løpet av de åtte årene de bodde i statsministerboligen.
– Men jeg kommer selv, med den kunnskapen jeg har nå, ikke på noe som antyder at han har hatt innsideinformasjon, sa hun under pressekonferansen fredag.