Tromsø med storendring i russefeiring
Det er ikke lenge til russefeiringen starter – men russen i nord har smurt seg med tålmodighet.

Russetiden nærmer seg med stormskritt for mange videregåendeelever rundt omkring i landet. Men russen i Tromsø har flyttet sin feiring til juni.
Selma Jensen er visepresident ved Kongsbakken videregående i Tromsø. Hun er positiv til russefeiring i juni for å kunne fokusere på eksamen i mai.
– Vi hadde et møte med russepresidentene i Troms og Finnmark og politiet. Der vi ble enig om å flytte russefeiringen til juni, sier Jensen.

Ikke alene om flytting
Selv om feiringen begynner 1.juni og varer til 18.juni, sier Jensen at russen fortsatt skal gå i 17. mai-toget.
– Tror du russen kommer til å fortsette feiringen etter 17. mai også?
– Nei. Jeg tror folk forholder seg til å starte russetiden i juni. Mellom 17. mai og juni er det mange eksamener. Jeg tror ikke russen ønsker å feire da.
Elevene på Kongsbakken videregående skole er ikke de eneste som flytter feiringen til juni. Alle videregående skoler i Tromsø gjør dette i år.

Bjarne Rohde (SV) er fylkesråd for kunnskap og integrering i Troms og Finnmark fylkeskommune. Han sier dette er i ferd med å bli en tradisjon.
– Vi støtter russen helhjertet i denne beslutningen. Det å flytte feiringen til juni er positivt. Da går det ikke like mye utover undervisningstiden, sier Rohde.
Været en faktor
Eirik Sørnes er elevrådsleder ved Kongsbakken videregående i Tromsø. Han synes også det gir mer mening å flytte russefeiringen til juni.

– Det gir mer mening å flytte feiringen mot slutten av året. Det å ha russetiden i juni gjør at man slipper å måtte prioritere mellom eksamen og russefeiringen.
Men å ha feiringen nærmere sommeren har også andre fordeler, ifølge Sørnes.
– Her i nord er mai ikke like fint som juni. Det å flytte feiringen til juni gjør kanskje at vi får litt varmere vær.

Kunnskapsminister Tonje Brenna (Ap) oppfordrer alle elever til å bruke god tid på eksamensforberedelser.
– At russen i Tromsø har tatt et så stort ansvar at de har flyttet på russetiden, er veldig klokt tror jeg. I Tromsø har man valgt at å flytte feiringen er den beste løsningen.
Brenna sier det er viktig med balanse når det kommer til russetiden.
– Jeg mener det er fint å markere at man er ferdig med 13-års skolegang, men samtidig være opptatt av at vi skal gjøre det beste vi kan mens vi er på skolen, sier Brenna.