
To mindreårige siktet etter alvorlig voldshendelse i Kristiansand
En ung mann betegnes som «svært alvorlig» skadd etter en voldshendelse i Kristiansand natt til lørdag.
Politiet ble varslet om hendelsen klokken 00.27 natt til lørdag.
– Politiet fikk melding om en alvorlig voldshendelse hvor en person hadde blitt utsatt for vold av to gjerningsmenn, sier jourhavende jurist Svein Håland i Agder politidistrikt til TV 2.
Fornærmede, som er en ung mann, ble først fraktet til Sørlandet sykehus. Deretter ble han fløyet videre til Ullevål.
– Vi jobber med å avklare skadeomfanget, men vi har ikke fått en oppdatering fra sykehuset enda. Pårørende er varslet, sier Håland.
Til Fædrelandsvennen opplyste politiet at tilstanden til fornærmede er svært alvorlig.
To pågrepet
Politiet søkte etter gjerningspersoner på stedet, og pågrep etter hvert to unge mindreårige gutter. Begge ble kjørt i arresten i Kristiansand.
– To personer er pågrepet og siktet grov kroppsskade. De sitter fortsatt i arresten og vil avhøres så fort som mulig. Vi må få en viss oversikt over saken først, sier Håland.
Politiet planlegger ikke flere pågripelser i saken. Klokken 12 lørdag var de pågrepne guttene ennå ikke avhørt.
Politiet jobbet da med å avklare hvem de ønsker som forsvarere.
Jourhavende sier at han ikke har full oversikt over relasjonen mellom de involverte, og vil heller ikke kommentere om det har blitt brukt våpen.
En av de mindreårige guttene som er siktet, er under barnevernets omsorg, melder NRK. Kommunikasjonsdirektør Hans Henrik Sørensen i Humana Ungdom bekrefter dette overfor TV 2.
–Dette har skjedd i nærheten av en av våre boliger. Boligen var bemannet forskriftsmessig med de tre som skulle være der. Nå er det en politisak og det er veldig lite vi kan si om det, sier Sørensen.

– Kaotisk
Krimteknikere har jobbet i området i hele natt.
Politiet ønsker å avhøre alle som kan ha vært vitne til hendelsen.
– Vi prøver å avklare hvem som kan ha sett noe og om hvem som kan bidra med informasjon i saken, sier Håland.
Kort tid etter at politiet ble varslet, rykket de til stedet med flere patruljer. Åstedet ble beskrevet som kaotisk.
– Vi fikk melding om en alvorlig voldshendelse utendørs. Vi er på stedet, og det er kaotisk med mange personer. Vi sperrer nå av området, sa operasjonsleder Arve Myklebust til NTB i ett-tiden.
Politiet sa de ville forsøke å avhøre vitner på stedet.