Solberg om ektemannen: – Han skjulte omfanget

Sindre Finnes gjorde 3600 aksjehandler mens Erna Solberg var statsminister. Solberg sier at hun ikke kan utelukke at ektemannen kan ha fanget opp informasjon.

GEVINST: Sindre Finnes har hatt cirka 1,8 millioner kroner i nettogevinst på aksjehandelen i perioden, ifølge Solberg. Foto: Frode Sunde / TV 2
GEVINST: Sindre Finnes har hatt cirka 1,8 millioner kroner i nettogevinst på aksjehandelen i perioden, ifølge Solberg. Foto: Frode Sunde / TV 2

Mens Erna Solberg (H) var statsminister fra 2013 til 2021, drev ektemannen med aksjehandel i flere store norske selskaper.

– Sindre har handlet langt mer enn det han har fortalt meg og Statsministerens kontor mens jeg var statsminister. Det er alvorlig.

Det sa Solberg på en pressekonferanse fredag formiddag.

Finnes gjorde 3600 aksjehandler mens Solberg var statsminister.

I snitt gjorde Finnes 1,25 aksjehandler om dagen i de 2919 dagene Solberg var statsminister.

Det viser listen over aksjehandler som ble lagt fram på pressekonferanse fredag.

Finnes har hatt cirka 1,8 millioner kroner i nettogevinst på aksjehandelen i perioden, ifølge Solberg.

Finnes har handlet aksjer i blant annet storselskapet Norsk Hydro. Solberg sier hun hadde meldt seg inhabil i saker som gjaldt Norsk Hydro.

– Jeg har vært inhabil i saker jeg har behandlet da jeg var statsminister, sier hun.

Finnes har også handlet aksjer i blant annet selskapene Aker BP, Seadrill, KOA Kongsberg, Odfjell Drilling, Gjensidige, Nordnet, Rec, Elkem, Kahoot og Equinor.

– Alvorlig tillitsbrudd

Høyre-lederen sier at ektemannen har drevet med omfattende, kortsiktig aksjehandel, til tross for at han visste at han ikke skulle gjøre det.

– Han visste også hvorfor han ikke skulle gjøre det, sier Solberg.

Finnes informerte ikke kona eller med Statsministerens kontor da hun var statsminister, og heller ikke i ettertid.

SØKELYSET: Aksjekjøpene til Sindre Finnes havet i søkelyset etter det ble kjent at statsråder i den sittende regjeringen kunne være inhabile. Foto: Frode Sunde / TV 2
SØKELYSET: Aksjekjøpene til Sindre Finnes havet i søkelyset etter det ble kjent at statsråder i den sittende regjeringen kunne være inhabile. Foto: Frode Sunde / TV 2

– Han har sittet igjen med omtrent samme portefølje ved årsslutt hvert år, når aksjonærregistrene oppdateres. Dette har han gjort for å skjule omfanget av handlene for meg og for omverdenen. Det er et alvorlig tillitsbrudd, sier Solberg.

Høyre-lederen fikk først klarhet i det totale omfanget av Finnes aksjekjøp på onsdag denne uken.

– Da jeg fikk vite dette, satt jeg med en dårlig følelse. Han laget denne oversikten, og han har ikke vært ærlig med meg, sier hun.

Erkjenner alvorlige feil

Fredag formiddag bryter Finnes tausheten om aksjehandlene overfor E24.

– Jeg er svært lei meg for at jeg har satt Erna i denne situasjonen. Jeg har ikke vært ærlig, verken overfor henne eller Statsministerens kontor. Det beklager jeg dypt, sier Sindre Finnes til økonominettstedet.

STOR GEVINST: Sindre Finnes har hatt cirka 1,8 millioner kroner i nettogevinst på aksjehandelen i perioden Erna Solberg var statsminister. Foto: Ole Enes Ebbesen / TV 2
STOR GEVINST: Sindre Finnes har hatt cirka 1,8 millioner kroner i nettogevinst på aksjehandelen i perioden Erna Solberg var statsminister. Foto: Ole Enes Ebbesen / TV 2

Han erkjenner å ha gjort alvorlige feil som har gjort det umulig for Solberg å vurdere sin habilitet da hun var statsminister.

– Etter at hun gikk av som statsminister har jeg også gitt både henne og pressen feilaktig informasjon om mine aksjehandler.

Finnes er innforstått med at konsekvensen er at han ikke kan handle med aksjer dersom Erna Solberg blir statsminister igjen i 2025.

Økokrim-sjef Pål K. Løseth sier til TV 2 at de vil vurdere om det er grunnlag for å åpne etterforsking av mulige brudd på reglene i verdipapirhandelloven.

– Kan ikke utelukke informasjon

Solberg er sikker på at hun ikke har gitt Finnes innsideinformasjon.

– Jeg er helt sikker på at Sindre aldri har fått innsideinformasjon fra meg. Kan han ha sett papirer og annet jeg har tatt med meg hjem?

Solberg besvarte sitt eget spørsmål om at hun ikke trodde at Finnes hadde fått innsideinformasjon av henne.

– Det er ikke mulig å kategorisk utelukke at han kan ha fått innsyn i noe, men jeg tror ikke det, sier hun.

MÅ SVARE: Erna Solberg har blitt kalt inn til høring rundt ektemannens aksjekjøp. Foto: Rodrigo Freitas / NTB.
MÅ SVARE: Erna Solberg har blitt kalt inn til høring rundt ektemannens aksjekjøp. Foto: Rodrigo Freitas / NTB.

Statsministerens kontor skal få tilgang til Sindre Finnes VPS-konto, aksjesparekonto.

Solberg sier at samtalen om tillitsbrudd er noe de skal ta dem imellom - og ikke i offentligheten.

Hun beskriver det som vondt for henne å være så hard mot ektemannen i dag. Hun var tydelig preget på pressekonferansen.

Det var hun også i intervju med TV 2 i etterkant.

– Jeg er forferdelig lei meg. Jeg synes det er en vanskelig situasjon, sier Solberg til TV 2.

– Hvilke konsekvenser får denne saken for din ektemann?

– Først og fremst: hvis jeg skulle bli statsminister igjen, kan han ikke eie aksjer, sier hun.

Skaper debatt

Aksjekjøpene har utløst en debatt om Solberg kan ha opptrådt inhabilt i sin regjeringstid.

Finnes skal blant annet ha handlet aksjer i selskapet Nekkar 72 ganger og i Kongsberg Gruppen tolv ganger på elleve dager mens Solberg var statsminister.

Handelen er også strid med advarselen Finnes fikk fra Statsministerens kontor (SMK) like før Solberg tiltrådte som statsminister i 2013.

Saken om Finnes' aksjehandler kom fram etter at utenriksminister Anniken Huitfeldt innrømte at hennes ektemann, Ola Flem, hadde handlet aksjer i selskaper hun var inhabil overfor.

Flem har blant annet kjøpt aksjer i Kongsberg Gruppen og lakseselskaper mens hun har sittet som statsråd.

Før det måtte Ola Borten Moe (Sp) gå av som statsråd da det ble kjent at han har vært inhabil og kjøpt aksjer.