Slik får du (kanskje) råd til drømmeferien

Det er bare tolv uker igjen til fellesferien. Her er tipsene for å fylle reisebudsjettet mest mulig før flyet går.

KOSTER: Til tross for økte levekostnader, vil mange nordmenn likevel betale det som trengs for å få sol og varme i sommer. Foto: Isac Skjevik Kvello / TV 2
KOSTER: Til tross for økte levekostnader, vil mange nordmenn likevel betale det som trengs for å få sol og varme i sommer. Foto: Isac Skjevik Kvello / TV 2

Påsken er over, men siden ferie er gøy, har du kanskje allerede begynt å planlegge sommerferien?

Da er det viktig å tenke ekstra godt over hva man har råd til. Det meste har blitt dyrere, men det ser ikke ut til å hindre reisehungrige nordmenn.

Ifølge en undersøkelse fra betalingsløsningen Klarna, er feriereiser nemlig noe de færreste vil spare inn på i år.

– Det viser at selv om prisene har økt kraftig og at mange har fått mindre å rutte med, så er feriereiser noe nordmenn prioriterer, sier markedsdirektør i Klarna Norge, Thomas Elvestad.

SOL: Mange nordmenn ønsker lys og varme etter en lang vinter. Her er ett av stedene som gir det - nemlig Sperlonga i Italia. Foto: Truls Aagedal / TV 2
SOL: Mange nordmenn ønsker lys og varme etter en lang vinter. Her er ett av stedene som gir det - nemlig Sperlonga i Italia. Foto: Truls Aagedal / TV 2

– De største pengeslukene

I skrivende stund er det rundt tre måneder, tolv uker eller 88 dager til fellesferien slår inn.

Hva kan gjøres for å spare mest mulig innen den tid?

– Hvis man absolutt vil spare her og nå, så gjelder det å gå gjennom forbruket. Hva har du brukt penger på de siste seks månedene? Hva kan du kutte? Hva kan du leve uten? sier forbrukerøkonom Derya Incedursun i Nordea.

Et av hennes fremste råd, er å kutte de små spontankjøpene som daglig suger penger ut av lommeboka.

– Tretti-førti kroner her og der utgjør en del etter hvert. Ellers er mat et av de største pengeslukene i dag. Kutt ned på matbudsjettet hvis man bruker mer enn nødvendig, sier hun.

I tillegg råder hun folk til å gå gjennom strøm- og låneavtalene sine.

RÅD: Forbrukerøkonom Derya Incedursun i Nordea. Foto: Aleksander Myklebust / TV 2
RÅD: Forbrukerøkonom Derya Incedursun i Nordea. Foto: Aleksander Myklebust / TV 2

To tips

Hvis man vil ta aktivt grep og faktisk tjene noen ekstra kroner for å spe på feriebudsjettet, er det to ting man kan gjøre.

– Ta sommerrengjøringen nå, og finn fram alt du ikke trenger. Dette kan selges på Finn, sier Incedursun.

Det andre tipset handler om å tilby tjenester til turistene som velter innover Norge om få uker.

– Lei ut boligen din på Airbnb. Hvis man skal være borte i tre uker, kan man tjene opptil 10 000 kroner skattefritt på dette. I tillegg kan man også leie ut bilen eller hytta.

IDYLLISK: Mange nordmenn eier sommer- og feriehus som kan leies ut forskjellige steder i Norge. Her fra en sommerkveld i Kragerø. Foto: Elias Engevik/TV 2
IDYLLISK: Mange nordmenn eier sommer- og feriehus som kan leies ut forskjellige steder i Norge. Her fra en sommerkveld i Kragerø. Foto: Elias Engevik/TV 2

«Dette gamle rådet»

Forbrukerøkonom Thea Olsen i Danske Bank sier hun opplever at folk flest er flinke til å justere forbruket etter evne.

Likevel råder hun folk til å leve mest mulig nøkternt i hverdagen, hvis målet er å spare mest mulig frem mot ferien.

Deretter må man vurdere grundig hva slags ferie man faktisk har råd til.

– Man vet at det er fort gjort å la seg rive med etter en lang vinter. Mange er nok lei av å høre dette gamle rådet, men ikke bestill ferie hvis du ikke har penger til å betale den, sier Olsen.

Da sikter hun spesielt til bruk av kredittkort, dersom man ikke har penger til å betale sommerturen.

RÅD: Forbrukerøkonom Thea Olsen i Danske bank. Foto: Goran Jorganovich / TV 2
RÅD: Forbrukerøkonom Thea Olsen i Danske bank. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

Undersøk dette på forhånd

Forbrukerøkonomen råder også folk til å sjekke hvor dyrt det kan bli med mat og andre levekostnader ved reisedestinasjonene.

– Sjekk særlig prisene for leiebil. Dette har blitt betydelig dyrere de siste årene, sier hun.

Den svake kronen gjør det nemlig ekstra dyrt i ferieland med valutaer som euro, pund og dollar.

Ulike muligheter

Hvis man absolutt skal til et av disse landene, sier Incedursun at man kan spare en del ved å leie Airbnb istedenfor hotell.

– Da kan man også kjøpe mat selv, istedenfor å spise alt på restaurant. Ellers kan man spise på de samme stedene som lokalbefolkningen. Det kan fort bli mye rimeligere enn de typiske turiststedene, der prisene er to-tre ganger høyere, sier hun.

Hvis man ikke må utenlands, minner Incedursun om de mange fantastiske feriemulighetene i Norge.

FLOTT NATUR: Lofoten er mange nordmenns reisemål i sommerferien. Foto: Yngve Sem Pedersen / TV 2
FLOTT NATUR: Lofoten er mange nordmenns reisemål i sommerferien. Foto: Yngve Sem Pedersen / TV 2

– Vi har en fantastisk natur som folk reiser fra hele verden for å se. Det er mange flotte strender og andre steder som er helt gratis å besøke.

Dette trenger vi

Til de som har råd til ferie, men sitter på gjerdet og vurderer å sløyfe hele turen, har Incedursun ett klart råd:

– De fleste av oss trenger sommerferie, og da er det fint å få gjort noe. Man trenger å slappe av, kose seg og komme vekk fra hverdagen og bekymringer.