Los Angeles forbyr plastposer

Los Angeles vil forby handleposer av plast og blir den største byen i USA som går til et slikt skritt.

SLUTT: Los Aangeles forbyr plastposer, og følger dermed en rekke andre amerikanske byer som har satt en stopper for plastikkposen. (Foto: Colourbox)
SLUTT: Los Aangeles forbyr plastposer, og følger dermed en rekke andre amerikanske byer som har satt en stopper for plastikkposen. (Foto: Colourbox)

De rundt 7.500 matbutikker i USAs nest største by vil få seks måneder på seg til å fase ut bruken av plastposer, mens de minste butikkene får et år til å finne alternativer.

– Dette er topp for miljøet, topp for framtida og topp for strendene og havet vårt. Alle tjener på dette, sier byrådsmedlemmet Ed Reyes i en kommentar til onsdagens vedtak.

Det brukes i dag anslagsvis 2,3 milliarder handleposer av plast i Los Angeles, som med forsteder er hjem for nærmere 18 millioner mennesker.

Nærmere 50 andre byer i California har tidligere innført forbud mot bruk av handleposer i plast.

Den første byen i USA som innførte et slikt forbud var San Francisco i 2007. En rekke andre byer har siden fulgt opp, blant dem hovedstaden Washington.

LES OGSÅ:Forbudt med gratis plastposer i Kina

(©NTB)

Mer innhold fra TV 2