
Kinderegg og andre Kinder-produkter trekkes fra markedet
Mattilsynet trekker Ferreros Kinderegg og andre Kinder-produkter fra det norske markedet.
Årsaken er mistanke om sammenheng med et pågående salmonella-utbrudd i flere europeiske land, skriver tilsynet i en pressemelding onsdag.
Se liste over hvilke varer og stemplingsdatoer som er berørt nederst i artikkelen.
Solgt over hele landet
Tilbaketrekkingen gjelder Kinder Surprise, både enkle og i 3-pakning, Kinder Mini eggs, Kinder Surprise Maxi og Kinder Schokobons.
Forbrukere som har kjøpt produktene, oppfordres til å kaste dem eller levere det tilbake i butikken.
– Produktene er solgt over hele landet til de store butikkjedene. Det kan også ha kommet inn produkter til mindre frittstående dagligvareforretninger via parallellimport, står det i pressemeldingen.
Også i flere andre land trekkes Kinder-produkter fra markedet etter mistanke om salmonella i flere av deres produkter.
Smitte hos én person i Norge
Så langt er det oppdaget 126 smittetilfeller i Europa, det ene av dem er funnet her til lands.
– I Norge er det påvist smitte hos én person. Vedkommende ble syk i slutten av februar og var smittet med samme monofasiske Salmonella Typhimurium-stamme som ble påvist i utbruddet i Storbritannia, opplyste Heidi Lange, veterinær og seniorrådgiver i Folkehelseinstituttet til TV 2 tirsdag.
– Folkehelseinstituttet følger situasjonen nøye og samarbeider tett med Mattilsynet som nå jobber med sporing og er i dialog med produsenten om eventuell tilbaketrekking av aktuelle kindersjokoladeprodukter i Norge, sa Lange tirsdag.
Tilbaketrekkingen gjelder følgende varer:
Kinder Surprise
- Best-før-datoer mellom 26. juni 2022 og 7. oktober 2022
- Vekt 20g. Single og 3-pakning (20 g x 3)
Kinder Schokobonds
- Best-før-datoer mellom 25. mai 2022 og 19. august 2022.
- Vekt: 125 g
Kinder surprise maxi
- Best-før-datoer 20. april 2022 og 21. august 2022
- Vekt: 100 g
Kinder mini eggs
- Best-før-datoer 21. august 2022
- Vekt: 100 g
Kilde: Mattilsynet