
– Han sa at han ikke hadde tollpliktige varer
Men 33.400 sigaretter og 1,9 kilo vannpipetobakk, til en samlet verdi av 119.500 kroner i avgift, ble beslaglagt av Tolletaten likevel.
– Selv om han sa at han ikke hadde noen tollpliktige varer, så var han nok helt klar over at han brøt loven, sier Wenche Fredriksen, seksjonssjef i Tolletaten.
Mannen i midten av 30-årene passerte grensen ved Svinesund, nærmere bestemt ved en vanligvis ubevoktet grenseovergang på fylkesveg 22, onsdag ettermiddag.
Den svenskregistrerte bilen ble stoppet kort tid etter å ha passert grensen.
– Vi valgte å ta en titt i bilen. Vi så først at det lå noen sigarettpakker på gulvet foran baksetet. Deretter fant vi sigaretter i gulvet, i bagasjerommet og i hjulbrønnen, sier Fredriksen videre.
Mannen, som er bosatt i Sverige, hadde pakket med seg totalt 33.400 sigaretter og 1,9 kilo vannpipetobakk, i stasjonsvognen sin.
Dette utgjør 119.500 kroner avgiftspliktige varer.
Skulle selge til butikker
Mannen fortalte at tobakken skulle selges til butikker i Sverige.
– Dette var nok en såkalt kurér, en person som får betalt for å frakte varer over grensen.
Fredriksen beskriver beslaget som å være «ganske stort.»
Sendt til politiet
Mannen ble levert til politiet, og vil bli avhørt.
– Jeg har ikke fått noen tilbakemelding rundt hva som vil skje videre med mannen, men han kan nok forvente å få en ganske kraftig reaksjon.