
India avfeier «absurde» drapsanklager – utviser kanadisk diplomat
India beskriver de kanadiske anklagene om at landets myndigheter var involvert i drapet på separatisten Hardeep Singh Nijjar som «absurde og politisk motiverte».
Mandag kveld gikk statsminister Justin Trudeau hardt ut mot India i en tale i parlamentet.
– Canada har gitt uttrykk for dyp bekymring overfor indiske myndigheter. Under G20-møtet i forrige uke ga jeg statsminister Norendra Modi klar beskjed om dette, sier Trudeau.
– Drap på en kanadisk statsborger er et uakseptabelt brudd på vår suverenitet. Vi jobber nært med våre allierte og koordinerer med dem i denne alvorlige saken, legger Trudeau til.
Nijjar var en av sikhenes ledere, men indiske myndigheter anså ham som en terrorist. India har lenge vært misfornøyd med sikhenes fotfeste i Canada, og anklagene kan nå få alvorlige konsekvenser for handelen mellom de to landene. Samtaler om en handelsavtale er satt på vent etter Trudeaus oppsiktsvekkende anklager, skriver Reuters.
Tirsdag morgen skriver AFP at India utviser en av Canadas toppdiplomater fra landet, etter at kanadierne sendte hjem en indisk diplomat tirsdag kveld.
– Anklagene om at Indias myndigheter er involvert i noen som helst form for vold i Canada er absurde og politisk motiverte, sier Indias utenriksdepartement tirsdag.
I uttalelsen kommer det frem at Trudeau har presentert anklagene for statsminister Narendra Modi, og at disse har blitt blankt avvist av den indiske lederen.
– Vi oppfordrer de kanadiske myndighetene til å ta umiddelbare og tydelige juridiske grep mot alle anti-indiske støttespillere som opererer på deres territorium, fortsetter utenriksdepartementet. De ber videre Trudeau og Canada bruke energien sin på «terrorister og ekstremister» som har fått opphold i landet.