
SJ Norge: Stanser salg av Freia-produkter
Det svenske togoperatøren SJ boikotter Mondelez, som blant annet eier svenske Marabou – og norske Freia.
– Bakgrunnen er at Mondelez fortsatt har virksomhet i Russland, og dermed betaler russisk skatt, sier Leila Fogelholm i SJ til det svenske byrået TT.
I Norge opererer SJ togstrekningene Dovrebanen, Trønderbanen og Nordlandsbanen.
På menyen på de norske togene, selges vanligvis Freia-produkter som melkesjokolade og Kvikk Lunsj. Det blir det slutt på nå:
– Vi slutter å selge Mondelez- og Freia-produkter om bord i våre tog. Vi har avsluttet innkjøp av disse med umiddelbar virkning, sier informasjonssjef Hilde Lyng til TV 2.
– Av bærekrafthensyn vil vi selge disse frem til vi er tomme. Det er et relativt lite lager.
Lyng sier det fremdeles vil bli mulig å kjøpe seg sjokolade i kafévognene i Norge.
– Vi ser etter erstatninger, bekrefter hun, og trekker blant annet frem Orkla-eide Nidar som en mulighet.
Tidligere denne uken ble det kjent at SAS ville slutte å selge Freia-produkter om bord sine flygninger, som følge av at Mondelez havnet på Ukrainas antikorrupsjonsmyndigheters svarteliste med selskaper som bidrar til den russiske statskassen – og dermed er med på å finansiere krigen.
Selv har Mondelez skrevet i en uttalelse at de har bidratt med rundt 130 millioner kroner til Ukraina. De avviser at de er med på å finansiere den russiske krigen i Ukraina.
– Som mange andre selskaper, har vi opprettholdt en begrenset virksomhet i Russland. Men vi har avsluttet kapitalinvesteringer og reklame, og vi har hele tiden fordømt den brutale krigen samtidig som vi har bidratt til å opprettholde matforsyningen gjennom produktene våre, skrev Mondelez i en pressemelding.
Mondelez har rundt 3000 ansatte i Russland, og omsatte i fjor for cirka 14 milliarder kroner i landet.