Siste nytt

TV 2 Play
Min konto
26. mai 22:40
BRANNALARM: Det var ingen brann  da brannalarmen gikk i Blixtunnelen fredag kveld.

Falsk brannalarm på Follobanen

Foto: Terje Pedersen / NTB

Det var en periode stengt for trafikk i Blixtunnelen mellom Oslo S og Ski fredag kveld.

Det skyldtes en brannalarm i tunnelen, opplyser Bane Nors pressevakt Anne Kirkhusmo til TV 2. Det er ikke tog inne i tunnelen.

– Det var falsk alarm. Det var ingen persontog i tunnelen da det skjedde, og så snart arbeidstoget vårt er ute, begynner vi å kjøre tog igjen i det tunnelløpet som ble åpnet i ettermiddag, sier Kirkhusmo.

Litt før klokken 20 fredag kveld ble ett løp åpnet, etter at Follobanen hadde vært stengt siden torsdag ettermiddag.

Follobanen ble da stengt fordi Bane Nor besluttet å gjennomføre en kontroll av kjøreledningsanlegget, der det ble funnet flere lekkasjepunkter i løpet av natten.

– Disse jobber vi nå med å tette, og vi reparerer der det er skade på strømkabelen, skrev Bane Nor i en pressemelding fredag formiddag.

To personer skadet i zipline-ulykke i aktivitetspark

Brannvesenet i Sør-Øst opplyser at de har rykket ut til en fallulykke i Bamble.

Skadeomfanget er ukjent. Ulykken har skjedd i sammenheng med aktivitet på en zipline under et utdrikningslag, skriver lokalavisa Varden.

To personer skal ha falt fra en høyde på fire-fem meter, opplyser vaktleder Marthin Haugen.

– Ziplinen har røket og og personene har falt fire til fem meter ned. Vi har ikke opplysninger om alvorlighetsgraden. Nødetatene jobber fortsatt med å å få de ut, sier vaktlederen til TV 2 klokken 13.40.

Han kan ikke si noe om alder på de involverte.

Nødetatene fikk melding om ulykken klokken 13.

Totto Osvold (81) er død

Foto: Bjørn Sigurdsøn/NTB

Mangeårig NRK-profil Werner «Totto Osvold» døde natt til lørdag, bekrefter familien overfor NRK. Han ble 81 år gammel.  

Osvold var en kjent stemme i radioprogrammer som Nitimen og Søndagsposten. Han har vært sjef for underholdningsavdelingen og rådgiver i kringkastingsledelsen. Osvold jobbet i statskanalen fra 1965 frem til han ble pensjonist i 2006.

Ålesunderen var spesielt kjent for flere programmer med Bjørn Sand «Stutum» og Harald Heide-Steen jr.

NRK-veteranen vant også Spellemannsprisen sammen med Bjørn Sand for platen Stutum Speaking.

Han var gift med Sissel Benneche Osvold, kjent journalist og spaltist i Dagbladet.

Indisk avis: Signalfeil kan ha vært årsak til togulykken

Togulykken i India kan ha vært forårsaket av en signalfeil, ifølge avisen Hindustan Times.

Det viser en foreløpig undersøkelse, skriver avisen lørdag.

Ulykken involverte tre tog. Et passasjertog krasjet først i et stillestående godstog. Deretter kolliderte et møtende tog med noen av de avsporede togvognene, opplyser Amitabh Sharma, sjefen for Indias statlige jernbaneverk.

Lørdag var nærmere 300 personer bekreftet omkommet i det som er den verste togulykken i landet på over 20 år.

(©NTB)

Indonesias forsvarsminister Prabowo Subianto på Shangri-La Dialogue-møtet i Singapore lørdag.

Indonesia foreslår fredsplan for Ukraina

Foto:  REUTERS/Caroline Chia

Indonesia foreslår å opprette en demilitarisert sone som ledd i en fredsplan for Ukraina.

Landet tar også til orde for at FN avholder en folkeavstemning blant dem som bor i det som omtales som omstridt territorium.

Forsvarsminister Prabowo Subianto la fram forslagene under forsvarsministermøtet i Singapore lørdag.

Han mener den demilitariserte sonen bør bestå av et 15 kilometer bredt område på hver side av den nåværende frontlinjen.

Deretter skal det utplasseres fredsbevarende FN-soldater i området som skal passe på at våpenhvilen overholdes.

En talsmann for Ukrainas utenriksdepartement, Oleg Nikolenko, avviser planen og understreker at Russland må trekke alle sine styrker ut av Ukraina.

ØNSKER KONTROLL: Det er uvisst om Storbritannias statsminister Rishi Sunak er skremt etter å ha sett science fiction-filmer fra 80- og 90-tallet eller den siste tidens utvikling, men ifølge The Times ønsker han iallfall bedre kontroll over utviklingen innenfor kunstig intelligens. Foto: Carl Court / AP / NTB

Sunak vil diskutere KI med Biden

Storbritannias statsminister Rishi Sunak vurderer ifølge The Times å opprette en overvåkingsenhet for kunstig intelligens (KI).

Dette kommer etter at flere eksperter har advart om at KI kan utgjøre en trussel mot menneskehetens eksistens.

Blant det som vurderes av den britiske statsministeren, er å få opp en KI-myndighet basert i London etter samme modell som Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) i Wien. IAEA ble opprettet i 1957 og har 176 medlemsland.

Et slikt overvåkingsorgang er blitt foreslått av Sam Atlman, som er sjef for OpenAI, som skapte ChatGPT. Altman møtte nylig Sunak.

The Times skriver at Sunak vil ta opp dette temaet når man møter USAs president Joe Biden i neste uke.

FADER: Med rød kappe gjennomførte Pave Frans et ritual under en pinsemesse hjemme i Vatikanet forrige søndag. Nå har han planer om å reise østover.

Paven med nye reiseplaner: Skal til Mongolia

Pave Frans (86) har lagt planer for et nytt offisielt utenlandsbesøk. 31. august reiser han til Mongolia.

Der blir paven frem til 4. september, opplyser Vatikanet. Invitasjonen har paven fått fra den mongolske presidenten.

Paven er overhode i den katolske kirken. I Mongolia finnes det ikke mer enn 1500 av dem. 

Samtidig er landet strategisk viktig for kirken, skriver Reuters, fordi landet grenser mot Kina.

Paven har aldri før vært i Mongolia. I august i fjor ble Giorigio Marengo, som for det meste har jobbet fra hovedstaden Ulan Bator utnevnt til kardinal. Han er den første med Mongolia som arbeidssted som får en slik rolle.

Illustrasjonsfoto.

Forsvaret har halvert egne regelverk

Foto: Berit Roald / NTB

På tre år har Forsvaret gått fra å ha over tusen ulike regelverk til godt under 500. Målet er ytterligere kutt, skriver Forsvarets Forum.

– Vi har fått bedre og bedre oversikt og ser at Forsvaret tidligere har hatt utrolig mange interne reglementer, sier leder Thomas Fosse i Forsvarets avdeling for regelverk og dokumentasjonsforvaltning (FERD) til avisen

– De første tallene var på mange tusen, men da vi begynte å skille mellom regler og veiledende tekst, gikk tallet drastisk ned, fortsetter han.

FERD ble etablert 1. august i fjor og består av seksjon for regelverk og juridiske tjenester (RE) og seksjon for dokumentasjonsforvaltning og arkiv (DA). 

Det er den første som har fått ansvaret for å følge opp oppryddingsjobben.

De mange regelverkene som Forsvaret opererte med, førte til dårlig oversikt. Dermed ble mange av de gamle regelverkene ikke oppdatert når det kom nye lover, pålegg og krav som Forsvaret måtte følge.

Regelverkene dreier seg om instrukser, direktiver og reglementer som må skilles fra andre typer dokumenter som tekniske håndbøker, veiledninger og policyer. 

I 2020 var antallet regelverk kommet ned i 1054, mens det i 2023 er ytterligere redusert til 420 – en reduksjon på 60 prosent på tre år.(NTB)

Problemer hos flere nettbanker

Foto: Skjermbilde

Flere nettbanker har problemer lørdag, opplyser TietoEVRY til Aftenposten.

– Vi jobber med et bredt team for å rette opp i dette så fort som mulig. Det er bare å beklage, sier pressekontakt Geir Remman til avisen.

Selskapet leverer datatjenester til en rekke norske nettbanker.

DNB opplyser på sine nettsider at deres kunder har problemer med betalinger og overføringer i nettbanken.

I Vipps-appen opplyses det at det er problemer med å sende penger til og fra DNB-kontoer.

– Vi jobber med et bredt team for å rette opp i dette så fort som mulig. Det er bare å beklage.

Norges ambassade bistår etter mistenkt voldtekt i Spania

Spanske medier meldte fredag at tre svenske statsborgere er mistenkt for voldtekt av to norske kvinner i Spania.

Lørdag opplyser det norske Utenriksdepartementet (UD) til TV 2 at ambassaden i Madrid er koblet på.

– Utenriksdepartementet kjenner til saken. Ambassaden i Madrid gir konsulær bistand, skriver pressevakt Mathias Rongved i Utenriksdepartementet.

TV 2 var fredag i kontakt med UD, som på daværende tidspunkt kun var kjent med saken gjennom de spanske mediene.

Også det svenske Utenriksdepartementet var kjent med saken gjennom media.

– Utenriksdepartementet kjenner til medieopplysningene. Sveriges ambassade i Madrid står i kontakt med lokale myndigheter, svarte pressekontakt Hanna Johansen til TV 2.

Ifølge lokalavisen La Opinión de Málaga skal de svenske mistenkte ha kommet i kontakt med kvinnene gjennom Snapchat.

TRAGEDIE: Redningsarbeidere på stedet der to tog var involvert i en massiv avsporing og kollisjon i den østlige delstaten Odisha i India lørdag.

Huitfeldt kondolerer pårørende etter togulykken i India

Utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap) uttrykte lørdag sine kondolanser til de etterlatte etter at nærmere 300 personer er døde i togulykken i India.

– Jeg er dypt berørt av den forferdelige ulykken i Odisha i India, skriver Huitfeldt på Twitter lørdag formiddag.

– Jeg sender mine kondolanser til familiene til dem som har mistet sine kjære i denne tragiske ulykken, så vel som til alle dem som er blitt skadd. Norge står sammen med India, skriver Huitfeldt videre.

Lørdag morgen meldte indiske medier og nyhetsbyråer om at 288 mennesker så langt var bekreftet døde, og at nærmere 900 personer er skadd i ulykken.

Ulykken skjedde da et tog sporet av mellom Howrah i delstaten West Bengal og Chennai i Tamil Nadu, ifølge indiske medier. 

Mellom ti og tolv togvogner sporet av i ulykken, og vrakrester havnet på et spor ved siden av. Et annet passasjertog som kom fra motsatt retning, kjørte inn i vrakrestene, og opptil tre vogner fra dette toget sporet også av. (NTB)

Tips TV 2

Har du tips, bilder eller video om saken?