
Erdogan ber Putin erklære våpenhvile mot Ukraina
Tyrkias president Recep Tayyip Erdogan ber Russlands president Vladimir Putin om å inngå ensidig våpenhvile i Ukraina. Det gjorde han i en telefonsamtale mellom de to statslederne.
– President Erdogan sa at krav om fred og forhandlinger bør støttes av en ensidig våpenhvile og en visjon for en rettferdig løsning, heter det i et referat fra telefonsamtalen de to lederne hadde torsdag, gjengitt av den tyrkiske presidentens kontor.
Erdogan og Putin diskuterte også energi og kornavtalen med Ukraina, heter det videre. Erdogan skal etter planen snakke med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj senere torsdag.
Russland bekrefter samtalen torsdag formiddag, og sier at de to diskuterte situasjonen i Ukraina, melder nyhetsbyrået Reuters som siterer Kreml.
Putin hevdet ifølge Kreml at Russland er klare for dialog, men at Kyiv først må innrømme og akseptere tap av territorier.
Tyrkia og FN har vært med i forhandlingene om avtalen som åpnet for at Ukraina kunne eksportere korn fra sine havner i Svartehavet, etter at Russland hadde blokkert havnene.
Den tyrkiske presidenten har flere ganger tidligere forsøkt å få Putin og Zelenskyj til å komme til Tyrkia for fredsforhandlinger.
Tyrkia og Russland har hatt holdt på de nære båndene mellom landene. Det har blant annet ført til bekymringer fra EU.