Siste nytt

TV 2 Play
Min konto
30. des. 2022 07:11

Stavanger universitetssykehus hever beredskapen: – Svært mange pasienter

Foto: Kristian Myhre / TV 2

Stavanger universitetssykehus (SUS) har hevet beredskapen ved sykehuset til gult nivå, på grunn av det de beskriver som en krevende driftsituasjon.

– Beredskapsnivået heves til gult for å kunne ivareta pasientsikkerheten, sikre nødvendig bemanning og for å ha kapasitet til å håndtere andre ulykker og hendelser, skriver sykehuset i en pressemelding.

SUS inviterer til pressemøte i forbindelse med at beredskapen er hevet til gult nivå. Det skjer klokka 12 fredag. Til stede er blant annet viseadministrerende direktør Elisabeth Farbu.

Det vil være en kort brifing først, med mulighet for å sende direkte. Deretter vil det være mulighet for enkeltintervjuer, opplyser sykehuset.

6 minutter siden

Bilist med «veldig høy promille» traff midtrabatten

En bil kjørte i en midtrabatt på Lillestrøm lørdag ettermiddag.

Bilføreren manglet førerkort, men hadde promille.

«Det viste seg at den mannlige sjåføren i 30-årene hadde veldig høy promille», skriver Øst politidistrikt på X.

– Vi snakker over 2,0 i promille, sier operasjonsleder Ronny Samuelsen til TV 2.

Både midtrabatten og bilen fikk skader, men mannen slapp unna med skrekken.

10 minutter siden

Bil kjørte ut i Agder

Luftambulansen har kommet frem til et ulykkessted ved Fylkesvei 42 i Agder, etter at en bil med tre personer kjørte ut ved Lislevann.

Skadeomfanget er ukjent.

Saken oppdateres.

Tips, bilder eller video?
15 minutter siden

Blotter pågrepet i Haugesund

Politiet har kontroll på en mann som blottet seg foran noen unge jenter, melder Sør-vest politidistrikt på X.

Det blir opprettet sak.

LANGTUR: Barna kjørte nesten helt til neste delstat før de ble stanset.

Søsken (10 og 11 år) stakk av i bil – kjørte 32 mil

Foto: Datawrapper

Politibetjenter fra Alachua County så noe uvanlig på motorveien nær Gainseville nord i FLorida torsdag: En bil med en tiåring bak rattet og søsteren på elleve som eneste passasjer.

Søskenparet hadde da kjørt 320 kilometer i sin mors bil, fra North Port helt sørvest i Florida.

Moren hadde fire timer tidligere meldt barna savnet og bilen stjålet.

Politiet stanset bilen og trakk våpen, før de beordret de to i bilen til å komme ut.

– Til sin overraskelse så de en ti år gammel bilfører komme ut sammen med sin elleve år gamle søster, sier politiet i en uttalelse, ifølge ABC News.

Barna fortalte politiet at jenta hadde blitt sint på moren sin fordi hun tok fra henne en elektronisk enhet på grunn av dårlig oppførsel. Gutten ville derfor kjøre henne til California.

Politiet opplyser at de etter en samtale med begge barna, kom fram til at det ikke er noen tegn til at moren eller andre i hjemmet deres har mishandlet dem.

Etter at det ble klart at moren ikke ville anmelde barna sine, ble de løslatt.

ÅTTE KANDIDATER: I den første TV-debatten var det åtte kandidater som stilte. Donald Trump sto over. Fra venstre: Asa Hutchinson, Chris Christie, Mike Pence, Ron DeSantis, Vivek Ramaswamy, Nikki Haley, Tim Scott og Doug Burgum.

Republikanernes tredje debatt legges til Miami

Republikanerne er i gang med sin nominasjonskamp i forkant av neste års presidentvalg i USA. Den første TV-debatten mellom kandidatene er allerede unnagjort, mens den andre går av stabelen 27. september.

Den tredje skal holdes i Miami 8. november, melder The Assciated Press.

Der vil kandidatene måtte innfri strengere krav til deltagelse. For å få en plass i debatten, må de kunne vise til minst fire prosent oppslutning i flere meningsmålinger, samt 70.000 unike pengedonorer.

Ifølge Real Clear Politics' oversikt over meningsmålinger, er det bare fem kandidater som per dags dato har et snitt på over fire prosent.

Trump, som ikke deltok i den første debatten og også står over den andre, leder med en gigantisk margin. Han har et snitt på 57,7 prosent på de siste målingene, til tross for at han er tiltalt for en rekke alvorlige lovbrudd.

Ron DeSantis er nummer to med 12,8 prosent, mens Vivek Ramaswamy har et snitt på 7,9 prosent, Nikki Haley på 4,8 og Mike Pence på 4,1.

Hvor mange som stiller i debatten i Simi Valley 27. september, er foreløpig uvisst.

Tidligere denne uken stormet over 10.000 soldater og politi Tocorón-fengselet for å gjenvinne kontrollen. Fengslet har i lang tid vært styrt av kriminelle gjenger. Foto: Ariana Cubillos / AP / NTB

Gjengleder i Venezuela rømte fra fengsel før det ble stormet

Tocorón-fengselet i Venezuela har lenge vært styrt av Tren de Aragua-gjengen. Denne uken fikk myndighetene igjen kontroll over fengselet, men gjenglederen kom seg unna. 

Tren de Aragua er en av de mektigste og mest beryktede gjengene i Venezuela, og medlemmene har over tid kunnet bevege seg fritt i fengselet.

Onsdag denne uken stormet over 10.000 soldater og politi Tocorón, som er mer som et hotell med blant annet svømmebasseng og nattklubb, for å gjenvinne kontrollen.

Gjenglederen var imidlertid ikke å finne, og både Venezuelas justisdepartementet og innenriksdepartementet har frigitt navn og bilde og utlyst en belønning til alle som kan opplyse om hvor lederen befinner seg.

Fire personer er pågrepet, mistenkt for samarbeid med kriminelle i fengselet. Fengselet ble evakuert i forbindelse med stormingen, og andre dødsdømte fanger er flyttet til et annet anlegg, ifølge myndighetene. 

Ifølge den uavhengige organisasjonen OVV hadde gjengledere fått tips om hva som foregikk og forlot fengselet en uke tidligere. De antas også å ha forlatt landet.

Organisasjonen anklager nå myndigheter i landet for ikke å ha vært ærlig om stormingen og planleggingen i forkant. 

(©NTB)

Les også: Stormet fengsel – fikk sjokk av synet

Brannvesenet i Oslo ringes ned på grunn av bål 

Brannvesenet i Oslo har fått flere telefoner lørdag ettermiddag fra folk som legger merke til en kraftig røyklukt i Oslo sentrum. 

Årsaken er at det brennes kvist nede på Bleikøya i Oslofjorden, forteller vaktkommandør Robert Gudmundsen til TV 2.

– De har egentlig tillatelse til å gjøre det, men vi får så mange henvendelser at vi er nødt til å ta kontakt og be dem om å roe det ned, sier han. 

Han legger til at vindretningen kommer fra sør, noe som trolig har bidratt til at røyklukten har spredt seg såpass langt.

Som mangeårig direktør for Nobelinstituttet og sekretær for Nobelkomiteen bidro Geir Lundestad sterkt til å markere og formidle Nobels fredspris som en av verdens mest betydningsfulle og prestisjefylte anerkjennelse, sier statsminister Jonas Gahr Støre Foto: Carina Johansen / NTB

Støre: – Lundestad var en markant samfunnsdebattant

Statsminister Jonas Gahr Støre minnes tidligere direktør Geir Lundestad ved Nobelinstituttet som en engasjert historiker og markant samfunnsdebattant.

– Geir Lundestad var en engasjert historiker og en markant samfunnsdebattant. Som mangeårig direktør for Det Norske Nobelinstitutt og sekretær for Nobelkomiteen bidro han sterkt til å markere og formidle Nobels fredspris som en av verdens mest betydningsfulle og prestisjefylte anerkjennelser, skriver Støre i en epost til NTB. 

Lundestad døde fredag etter en tids sykdom. Han ble 78 år gammel.

(©NTB)

Svensk politi pågrep skilpadde på ville veier

Foto: Svensk politi

En politipatrulje fikk seg et overraskende syn da de var ute og kjørte på E4 i Södertälje utenfor Stockholm lørdag.

Plutselig lå det en skilpadde i veien.

– Patruljen svingte rundt et hjørne og da lå den en skilpadde på veien. De stoppet og tok den med seg, sier pressetalsperson Mats Eriksson i svensk politi til Aftonbladet.

Skilpadden, som er rundt 30 cm lang, kjøres til en dyrepark. Politiet tror det er snakk om en havskilpadde.

– Det ser ut til å gå kjempebra med den. Kanskje litt tørr, sier Eriksson

Politiet har foreløpig ikke pågrepet noen hare i saken. 

Seks omkom i brann på golfball-fabrikk i Taiwan

Foto: Johnson Liu / AFP / NTB

Seks personer omkom i en brann på en golfball-fabrikk i Pingtung i Taiwan. Tre av dem var brannbetjenter, som omkom i en eksplosjon, opplyser myndighetene.

Brannen startet fredag kveld og ble slukket lørdag morgen. Over 100 mennesker ble skadd, de fleste av dem arbeidere.

En brannbetjent og tre andre personer er savnet. Politiet har satt i gang en etterforskning for å finne årsaken til brannen.

En tjenestemann i Pingtung brannvesen sier til lokale medier at kjemisk peroksid lagret inne i fabrikken kan ha vært årsaken til brannen og eksplosjonene.

Flere personer ble ifølge politiet fanget inne på grunn av eksplosjonene, som førte til at en del av fabrikktaket kollapset.

Taiwans president Tsai Ing-wen besøkte stedet lørdag morgen og ga sine kondolanser til ofrenes familier.

– Jeg vil takke alle for det harde arbeidet dere har lagt ned, sa hun til nødetatene på stedet.

Tsai stoppet også ved likhuset for å vise respekt for ofrene og besøkte skadde på et sykehus.

(©NTB)

Tips TV 2

Har du tips, bilder eller video om saken?