24. september 23:38

Pellegrino med målshow
ASPMYRA (TV 2): Amahl Pellegrino holdt målshow mot Vålerenga – men er lutlei av én ting.
Viktor Hovland gikk i ball med selveste Tiger Woods på 3. runde i World Challenge og var ett slag bedre enn ham på runden.
Hovlands 70-runde gjorde at han tok igjen Woods så de er på delt 16.-plass blant de 20 deltakerne før den avsluttende runden søndag. Begge er på par totalt.
Nordmannen kom til Bahamas i håp om å ta sin tredje strake seier i Tiger Woods' egen turnering, men sjansen var borte etter 73-runder både torsdag og fredag. Hovland var to slag over par og elleve bak lederduoen, men han fikk gå den tredje runden sammen med Woods.
Den amerikanske legenden startet med bogey på de to første hullene, mens Hovland noterte birdie på 3. og 5. hull og var to under par. Woods ville ikke la seg herje med, og innen halvspilt runde hadde han senket fire birdieputter slik at han selv var to under par.
Da Hovland måtte tåle bogey på 9. hull, var han plutselig bak Woods ikke bare i sammendraget, men også for dagen.
Woods fikk bogey på 11. hull, og de var likt igjen. Begge greide birdie på 14. hull, men Hovlands birdie på det neste hullet ble utslagsgivende for miniduellen på lørdagens runde. Begge misset parputter på 18. hull og måtte tåle bogey der. Hovland signerte for 70 slag, Woods 71.
– Det var ingen ideell start, men jeg fikk vendt det. Jeg føler at jeg kunne ha sett 60-tallet i dag. Spillet mitt er der fortsatt, det handler om hvor mye kroppen tåler, sa Woods i et intervju vist på Eurosport.
(©NTB)
Thea Louise Stjernesunds gode annenomgang ble det norske lyspunktet i kvinnenes storslalåm i Tremblant. Det ble 9. plass i rennet som Federica Brignone vant.
Stjernesund lå på en beskjeden 15. plass etter første omgang. Hun slo til i finalen og leverte en strålende storslalåmomgang nærmest uten feil. Det holdt til fjerde beste omgangstid.
Hun ble belønnet med sin sjette topp-ti-plassering i karrieren.
Slovakiske Petra Vlhova tok 2. plassen, slått av Brignone med 0,21 sekunder. Hun kjørte seg opp fra 4. plass.
Amerikanske Mikaela Shiffrin jaktet sin 91. verdenscupseier, men måtte nøye seg med den siste pallplassen, slått med 29 hundredeler. Hun leder likevel verdenscupen totalt.
Ragnhild Mowinckel ble nest beste norske på 19. plass. Hun klatret en plassering i finalen.
Kristin Lysdahl hadde muligheten til å kjøre seg opp flere plasseringer med et tidlig startnummer i finaleomgangen, men hun klarte ikke å avansere fra sin 25. plass. Hun tok likevel sine første verdenscuppoeng på tre år.
Mina Fürst Holtmann var først ut av de norske i 1. omgang, men kjørte ut like før målgang.
Dwight McNeils første mål for sesongen ga Everton 1-0-seier over Nottingham Forest på bortebane og tre viktige poeng i Premier League.
Det var klubbens første seier siden den ble fradømt ti poeng som straff for brudd på reglene om økonomisk fair play. Seieren løftet Everton fra jumboplassen, og nå skiller bare to poeng til Luton på rett side av nedrykksstreken.
Scoringen kom midtveis i 2. omgang. Etter et langt frispark fra Jordan Pickford havnet ballen ute hos Jack Harrison på kant. Hans innlegg fant McNeil, som tok ned ballen og banket den opp i krysset fra spiss vinkel.
– Han gjør det hver dag på trening, så det var på tide at han gjorde det i kamp, sa midtbanespiller James Garner til PLP.
– Det var en tøff kamp. Vi visste at det kom til å bli krig, og jeg synes vi var best både defensivt og offensivt. Vi fortjente definitivt de tre poengene, fortsatte han.
– Det har vært noen vanskelige uker, men vi har konsentrert oss om det vi kan gjøre.
Everton har Burnley og Sheffield United bak seg på tabellen, og Luton rett foran.
Hadde det ikke vært for poengstraffen, ville Everton vært på 11.-plass. Fredag la klubben inn en anke mot sanksjonen, som er den strengeste til nå i Premier League-historien.
For Nottingham Forest peker pilene feil vei, og presset på Steve Cooper øker. Laget har vunnet bare en av de ti siste kampene og er nede på 15.-plass.
Uefa-styret besluttet lørdag at kvinnenes mesterliga skal endres fra sesongen 2025-26 og få selskap av nok en europacupturnering for kvinner.
Styret avholdt møte før EM-trekningen i Hamburg og fattet flere beslutninger med betydning særlig for kvinnefotball.
Som for mennenes mesterliga skal gruppespill i dagens form fjernes. Fra høsten 2025 blir det 18 lag som skal spille tre hjemmekamper og tre bortekamper hver, og så går lagene med best statistikk videre til cupspill.
Samme sesong innføres en ny europacupturnering. Detaljer om den turneringen vil bli offentliggjort mandag.
Styret vedtok også kampprogrammet og arrangørstedene for neste EM-sluttspill for kvinner i Sveits 2. til 27. juli 2025. Det blir kamper i Basel, Bern, Genève, Luzern, Sion, St. Gallen, Thun og Zürich. Åpningskamp og finale spilles på St. Jakob-Park i Basel.
Uefa-styret vedtok også trekningsprosedyre og kampdatoer for mennenes nasjonsliga i 2024. Trekningen foretas i Paris 8. februar.
Roy Johansens Frisk Asker slo til med en oppløftende 4-1-seier over serietreer Stavanger på hjemmeis. Storhamar topper etter 3-1 over Ringerike.
Etter en målløs første periode sendte Fredrik Bjørndal vertene i ledelsen i Asker med midtperiodens eneste scoring. Thomas Valkvæ Olsen økte til 2-0 før Tristan Langan reduserte.
Et mål av Hampus Gustafsson med halvannet minutt igjen av kampen tvang Oilers til å ta ut målvakten. Da dukket Olsen opp og satte 4-1 i åpent mål.
I Hamar kom serieleder Storhamar under for Ringerike etter en periode, men to overtallsmål fra Jakob Berglund og Peter Quenneville vendte til 2-1 foran den tredje perioden.
Berglund satte sitt annet mål for kvelden i et nytt overtall fire minutter før slutt.
Storhamar topper tabellen med 57 poeng. Det samme har Vålerenga etter 6-2-seier over Lørenskog, men oslolaget er bak i innbyrdes oppgjør. Stavanger følger på tredjeplass med sine 47 poeng. Laget har derimot en kamp mindre spilt.
Sparta slo til med 10-0 mot tabelljumbo Comet. Tidligere på dagen hadde Stjernen slått Lillehammer 6-2.
Marius Lindvik var det eneste norske lyspunktet i 1. omgang i Lillehammer, men falt ned til 10. plass. Østerrikske Stefan Kraft tok sin tredje strake seier.
Kraft landet på 104 meter meter og la grunnlaget for sesongens tredje triumf. Med 92,5 meter i finalen endte han likevel 5,0 poeng foran tyske Andreas Wellinger, som hoppet 99 og 92 meter.
Østerrikske og tyske hoppere har dominert så langt i verdenscupen.
– Det er et stykke opp, men vi må heve nivået og kjempe om plasseringer høyere oppe, sa landslagstrener Alexander Stöckl foran rennet.
Lindvik fikk vente lenge på toppen på grunn av varierende vindforhold i bakken i 1. omgang, men han fikk opp 97 meter og 140,8 poeng. Det var er bare 3,6 poeng opp til pallen.
I finalen slo han av seks meter, og med 275,8 poeng ble han nummer ti.
Halvor Egner Granerud hoppet sitt verdenscuprenn nummer 150. 90,5 meter ga 26.-plass etter 1. omgang. Med 98,5 meteri finalen avanserte han elleve plasseringer til 15. plass, men det er langt fram til hans toppnivå.
Kristoffer Eriksen Sundal ble nummer 16. Han klatret fire plasseringer i finalen, forbi blant andre Johann André Forfang, som endte på 17. plass.
Fredrik Villumstad og Daniel-André Tande kvalifiserte seg ikke til finaleomgangen.
(©NTB)
Martin Ødegaard (24) ble matchvinner i lørdagens seier over Wolverhampton.
Etter noen lynhurtige kombinasjoner i Arsenal-angrepet, satte drammenseren ballen i mål med en flott avslutning fra 13-14 meter tidlig i første omgang.
Cunha blåste nytt liv i kampen da han reduserte med fem minutter igjen av full tid.
– Første omgang var strålende. Vi scoret to flotte mål og dominerte alt. Vi slapp dem litt inn igjen, men sånn er fotballen. Jeg antar at det er noe vi må ta lærdom fra, sier Ødegaard til BBC.
– I Premier League kan man aldri skru av. I dag var et godt eksempel på det. Vi må gjøre det enda bedre neste gang vi leder 2-0, fortsetter landslagskapteinen.
Ødegaard står nå med fire scoringer på elleve Premier League-kamper denne sesongen.
Arsenal leder ligaen. London-klubben har fire poeng å gå på før de nærmeste utfordrerende har spilt sine kamper denne runden. Manchester City, Liverpool og Aston Villa skal alle i aksjon søndag.
Disse er tatt ut til å gå langrennsstafett for Norge i Gällivare søndag.
Kvinner: Heidi Weng, Astrid Øyre Slind, Anne Kjersti Kalvå og Lotta Udnes Weng.
Menn: Pål Golberg, Martin Løwstrøm Nyenget, Simen Hegstad Krüger, Jan Thomas Jenssen.
Fredag måtte utforen i Beaver Creek avlyses på grunn av værforholdene.
Lørdag ble det en ny avlysning. Årsaken er kraftig snøfall sammen med vind og dårlige værprognoser, opplyser arrangøren i en pressemelding.
Les mer her:
Kristoffer Ajer måtte brått steppe ut av Brentfords startoppstilling i Premier League-kampen mot Luton lørdag.
Nordmannen skulle etter planen starte, men ti minutter før avspark opplyste Brentford på X/Twitter at Saman Ghoddos i stedet blir lagets høyreback i Premier League-duellen.
Ifølge skadeeksperten Ben Dinnery skal Ajer ha pådratt seg en ankelskade under oppvarmingen. Det skal dreie seg om et overtråkk.
Ajer har spilt 11 av 13 ligakamper for Brentford denne sesongen og har vært en viktig mann for manager Thomas Frank.
Brentford er nummer elleve i Premier League så langt. Luton ligger like over nedrykksstreken.
Har du tips, bilder eller video om saken?