Sportsdøgnet Live

TV 2 Play
Min konto
9. juni 12:46

NFF fjerner Freia-produkter fra kioskene på Ullevaal – Toppfotball Kvinner pauser samarbeid

Norges Fotballforbund (NFF) stopper salget av Freias produkter i kioskene på Ullevaal stadion inntil videre.

Det får VG opplyst av NFFs kommunikasjonssjef Yngve Haavik. Freia er eid av Mondelez, som har fått kritikk for å ha fortsatt produksjonen i Russland mens krigen i Ukraina pågår.

Amerikanske Mondelez er et av selskapene ukrainske antikorrupsjonsmyndigheter mener at bidrar til inntekter i den russiske statskassen.

– Krigen i Ukraina opprører og bekymrer oss alle. NFF står bak Uefas beslutning om å suspendere alle russiske fotballklubber og landslag fra europeiske turneringer. Da må det også få konsekvenser for produkter som indirekte kan bidra til å finansiere den russiske krigføringen, sier Haavik til VG.

Vil ha fabrikker stengt

Han forteller at NFF kommer til å ha konstruktiv dialog med Freia framover. Tidligere har flyselskapet SAS bestemt seg for å sette salget av Freia-produkter på vent.

Fredag gikk også Toppfotball Kvinner ut med at interesseorganisasjonen pauser samarbeidet med Freia.

– Inntil Mondelez International har stengt ned sine fabrikker i Russland, ser ikke vi at vi kan fortsette samarbeidet med Freia. Begge parter forstår at denne situasjonen er veldig vanskelig. Vi har derfor blitt enige om å pause kampanjen inntil fabrikkene er stengt, sier daglig leder Hege Jørgensen.

Reklamekampanje

Freia har sterke koblinger innad i kvinnelandslaget. Ada Hegerberg, Guro Pettersen og Lisa Naalsund har den siste tiden vært involvert i reklamer for sjokoladeprodusenten i opptakten til sommerens VM-sluttspill.

Jørgensen forteller til NTB at dette er en egen avtale Freia har med Hegerberg og apparatet rundt henne. Den har ikke noe med Toppfotball Kvinners samarbeidsavtale å gjøre, og Jørgensen kjenner ikke til hva som skjer med reklamefilmene som vises på TV og nett.

Norges A-landslag for menn møter Skottland (17/6) og Kypros (20/6) i EM-kvalifiseringskamper.

(©NTB)

Sjokktap for Storhamar

Foto: Annika Byrde / NTB

Storhamar gikk på et overraskende 1-2-tap mot Lørenskog. 

Andreas Martinsen sørget for en oppskriftsmessig ledelse, men Lørenskog snudde etter to scoringer fra 17 år gamle Mathias Dehli.

Laget fra Hamar går dermed på sitt første tap for sesongen. 

Se høydepunktene fra kampen i videovinduet under:

Nyland holdt nullen i debuten

Foto: Fredrik Varfjell

Ørjan Nyland fikk sjansen mellom stengene i Sevillas oppgjør mot Osasuna. Voldingen tok vare på muligheten og holdt nullen i en kamp som endte 0-0.

Sevilla har fått en fryktelig start på sesongen med én seier på fem kamper. Lørdagens ene poeng gjør at de ligger på 16. plass i LaLiga.

Under landslagssamlingen begrunnet Nyland overgangen til Sevilla overfor TV 2:

– Den største tanken jeg hadde var at hvis jeg sier nei til denne muligheten hadde jeg sikkert angret resten av livet. Det med tanke på at de solgte sin beste keeper, plassen er åpen, og det var et sterkt ønske fra klubbens sportsdirektør.

PSST! Klokken 18.30 får du godbiten Barcelona mot Jørgen Strand Larsens Celta Vigo på TV 2 Play!

FFK durer videre – sterk borteseier mot Ranheim

Foto: Tor Erik Schrøder

Fredrikstad tok en sterk 2-1-seier mot Ranheim og befestet sin posisjon i toppen av OBOS-ligaen. Brandur Hendriksson og Sondre Sørløkk scoret for de hvitkledde. Bendik Bye reduserte for Ranheim.

Kongsvinger slo også Skeid borte. Simen Kvia-Egeskog scoret først for vertene, men Vegard Hansens menn snudde ved Martin Vinjor og Martin Andersen.

Øvrige resultater:

Sogndal - Åsane 1-1

Hødd - Jerv 2-2

Jude Bellingham er klar for byderbyet mot Atlético Madrid. Foto: Jose Breton / AP Photo / NTB.

Bellingham klarert til byderbyet etter sykdomstrøbbel – Vinicius også tilbake i troppen

Foto: Jose Breton / AP / NTB

Den britiske gullkalven Jude Bellingham forlot Real Madrids fredagstrening grunnet mageproblemer, men er likevel klar for byderbyet mot Atlético Madrid søndag.

Det bekrefter Real Madrid-trener Carlo Ancelotti.

– Jude Bellingham spiller i morgen, sa treneren på lørdagens pressekonferanse, ifølge Daily Mail.

Bellingham har fått en drømmestart på Real Madrid-karrieren. 20-åringen har notert seg med seks mål og en målgivende på seks kamper for «Los Blancos».

Det har vært med på å føre Real Madrid til topps på La Liga-tabellen, med full pott etter fem serierunder. Det er riktignok først på søndag at de møter ordentlig motstand når de gjester byrival Atlético Madrid.

Ancelotti bekreftet også at den brasilianske vingen, Vinicius, vil være tilbake i Real-troppen etter at han pådro seg en hamstringskade tidligere i sesongen.

– Vinicius? Han vil være med i troppen til morgendagens kamp, ​​bekreftet Ancelotti.

(©NTB)

Exauce Mukubu er ute av bryte-VM.

Både Mukubu og Thoresen ute av bryte-VM

Foto: Javad Parsa / NTB

Exauce Mukubu og Morten Thoresen har brutt ferdig i bryte-VM etter at deres overmenn har tapt sine neste kamper i mesterskapet.

Mukubu møtte Jalgasbay Berdimuratov fra Usbekistan i åttedelsfinalen, og Mukubu tok de to første poengene.

Berdimuratov utlignet til 2-2 etter å ha utfordret et kast som først bare ga ett poeng. Dermed hadde usbekeren scoret det siste poenget og var plutselig i føringen i kampen. Det ble ikke flere poeng slik at Berdimuratov vant kampen.

Berdimuratov tapte sin kvartfinale knepent.

Exauce Mukubu startet dagen med å slå Milad Alirzajev med 7-1.

I 16-delsfinalen møtte han Luis Eduardo Avendano Rojas fra Venezuela. Det ble rått parti, og nordmannen vant på poengmessig overlegenhet 10-0, etter 1.03 minutters bryting.

Morten Thoresen gikk mot kinesiske Husiyuetu Husiyuetu i 67-kilosklassen og tapte 0-5. Kineseren tok sine første poeng på et kastforsøk. Det ble et nytt poeng da han presset Thoresen av matten. 4-0 ble det på en kopi av manøveren.

Kineseren var flink til å låse nordmannens venstrearm og scoret et nytt poeng på samme måte til 5-0.

Husiyuetu tapte sin kvartfinale slik at VM også er over for Thoresen. De to nordmennene var avhengig at motstanderne tok seg til finale får å få en rekvalifisering søndag.

(©NTB)

9.-plass for lillebror Kristoff i sykkel-EM

Felix Ørn-Kristoff spurtet inn til 9.-plass i fellesstart i sykkel-EM i Nederland. Slovenske Anze Ravbar vant.

Ravbar fikk en liten luke opp til avslutningen. Ørn-Kristoff lå i en gruppe som endte noen sekunder bak.

De norske rytterne var godt med i hovedfeltet mot slutten. Mikal Grimstad Uglehus endte på 12.-plass, Kasper Haugland på 15- plass og Storm Ingebrigtsen på 16.-plass. Alle havnet fire sekunder bak vinneren.

Jørgen Nordhagen var ikke blant de 40 beste.

Ørn-Kristoff forsøkte seg i et brudd og hadde 15 sekunder før han ble kjørt inn igjen med to runder igjen.

Rittet var på totalt 109,3 kilometer fordelt over åtte runder.

(©NTB)

Storhamars Samuel Solem. Foto: Lise Åserud / NTB.

Storhamar-spiller fikk fire kampers utestengelse

Foto: Lise Åserud / NTB

Storhamars Samuel Solem er utestengt i fire eliteseriekamper i ishockey etter taklingen på Stavangers Oilers-spilleren Anders Tangen Henriksen sist torsdag.

Det er Hamar Arbeiderblad som melder om straffen.

I selve kampen fikk Solem 5 minutter og liten disiplinærstraff.

Tangen Henriksen var på vei ned mot eget rundvant da Solem fikk los og fullførte taklingen i ryggen på ham, slik at Tangen Henriksen stupte inn i vantet med hodet først.

Henriksen blødde fra ansiktet etter taklingen, men var raskt tilbake i spill.

(©NTB)

Red Bulls Max Verstappen i Japan lørdag. Foto: Toru Hanai / AP / NTB.

Verstappen knuste alle i kvalifiseringen i Japan

Foto: Toru Hanai / AP / NTB

Verdensmester Max Verstappen var igjen helt overlegen under lørdagens kvalifisering foran søndagens VM-runde i formel 1 i Japan.

Verstappen var best i alle de tre treningsøktene og viste seg fram etter at han for første gang ikke var best under Singapore Grand Prix sist helg. Der skjedde det «utrolige» at han ikke vant.

Med kvalifiseringsseieren sikret Red Bull-føreren seg sesongens niende Pole Position, og den totalt 29. i karrieren.

Nederlenderen var over halvsekundet kjappere rundt den 5807 meter lange banen i Suzuka enn McLarens Oscar Piastri. Det skal legges til at Piastri aldri vært bedre under en kvalifisering tidligere.

Piastris lagkamerat Lando Norris stiller i tredje beste startspor når alvoret tar til søndag morgen.

Carlos Sainz var best i Singapore sist helg. Denne gangen ble han nummer fire i kvalifiseringen.

Det røde flagget kom opp under Q1 etter at Williams' Logan Sargeant krasjet i den siste svingen. Bilen ble ødelagt, men Sargeant spaserte uskadd ut av banen.

(©NTB)

Uno-X med ny signering

Foto: Christophe Ena

Katrine Aalerud (28) er klar for Uno-X. Det melder laget i en pressemelding lørdag formiddag. 

Aalerud skal sykle for det norske profflaget Uno-X de to neste sesongene.

Aalerud har i en årekke vært en av Norges aller beste kvinnelige syklister.

28-åringen fra Vestby har vært en del av spanske Movistar siden 2020, men hun har vært en del plaget av skader og sykdom i de siste sesongene.

Hun var tidlig i karrieren en del av det norske laget Hitec Products.

(©NTB)

Spania og Sverige med felles markering: – Det er over

Foto: Carl Sandin / BILDBYRÅN

Sverige-Spania 2-3

#SeAcabó, som oversettes til «det er over», stod det på banneret spillerne holdt opp. 

Kampen er den første det spanske landslaget spiller etter VM-gullet. Den ble av det dramatiske slaget. Spanjolene vant 3-2 etter å ha scoret på straffe på overtid av overtiden, og fikk dermed en drømmestart på Nations League.

Mariona Caldentey scoret målet. 

Det var usikkerhet om den i det hele tatt kom til å bli spilt på grunn av skandalen som har utspilt seg i etterkant. 

I etterkant av Norges egen Nations League-kamp mot Østerrike, snakket det norske landslagets Barcelona-stjerner varmt om markeringen.

– Det viser bare at alle engasjerer seg når det gjelder sånne ting. Det som har skjedd etter Spania vant VM, og også over en lengre periode, er ikke greit. Det er noe vi alle kjemper mot å vise at det ikke er akseptabelt i det hele tatt. Det er sterkt å vise det budskapet sammen, sier Ingrid Syrstad Engen.

– Det er tøft å se at lagkompisene har vunnet VM og fortsatt må kjempe den kampen de gjør. At de ikke har kunnet være på en fantastisk reise av gode følelser etter å ha gjort noe man sannsynligvis bare gjør en gang i livet. Jeg tror alle som er innenfor kvinnefotballen støtter dem og håper og heier dem frem, så det føles veldig naturlig at Sverige også står bak dem, sier Caroline Graham Hansen.

Bråket mellom spillere og forbund har pågått i lengre tid, og ble for alvor utløst da daværende fotballpresident Luis Rubiales kysset Jennifer Hermoso på munnen under VMs medaljeseremoni. Etter skandalen varslet nesten hele vinnerlaget at de ville boikotte Spanias neste landskamper om det ikke ble gjort en skikkelig ryddejobb i forbundet, men i stedet ble de møtt med blant annet trusler om utestengelse.

Etter langvarige møter valgte 21 av de 23 uttatte i troppen å ta del i samlingen til Nations League-kampene mot Sverige og Sveits. Fotballforbundet i Spania har lovet større endringer, og onsdag fikk generalsekretæren sparken, skriver NTB.

Stjernespiller Alexia Putellas holdt en tordentale på pressekonferansen torsdag. 

– Kvinnelandslaget er blitt systematisk diskriminert i flere tiår, sa den dobbelte Ballon d'Or-vinneren. 

Tips TV 2

Har du tips, bilder eller video om saken?