
Nordmann har signert for NHL-klubb
Emil Martinsen Lilleberg (22) har inngått en toårskontrakt med Tampa Bay Lightning i NHL, som er et av de beste lagene i verdens beste hockeyliga.
Dette bekrefter Tampa Bay selv.
Sarpingen ble draftet av Arizona Coyotes, men der ble han vraket da det ble oppdaget hjerteproblemer i en medisinsk sjekk.
– Det er helt sjukt etter den nedturen jeg har hatt med Arizona, og det som skjedde der. Jeg fikk ganske dårlig beskjeder der borte, angående hjertet. De bestemte seg for at de ikke turte på grunn av hjertet, sier Lilleberg til Nettavisen.
TV 2s hockeyekspert Jesper Hoel mener at backen er moden for større oppgaver.
– Han har både bra størrelse og bra skøyteferdigheter, i tillegg til en skikkelig tilstedeværelse på isen. En moderne backtype. Det er veldig gøy at han får denne muligheten, sier Jesper Hoel.
Kontrakten er såkalt toveis, hvilket betyr at årslønnen til Lilleberg vil være på minst 775.000 dollar – cirka 8,5 millioner norske kroner – hvis han spiller i NHL og langt lavere dersom han spiller i farmerligaen AHL.
Nettstedet PuckPedia opplyser at Lilleberg vil tjene cirka 900.000 norske kroner per sesong dersom han spiller i AHL.
Han får uansett en signeringsbonus på én million kroner. I tillegg kan han få inntil 883.000 i bonus for antall kamper spilt.
Hoel tror at Lilleberg har en fair sjanse til å spille seg inn i NHL-laget allerede til høsten.
– Tampa trenger å fornye seg, så en spiller som Emil kan ha en brukbar mulighet der, med en bra sommer og en bra camp.
Lilleberg spilte forrige sesong for Oskarshamn i den svenske toppdivisjonen, der han gjorde tre mål og elleve poeng på 46 grunnseriekamper.
Han har også spilt 20 kamper for Norge i de tre siste verdensmesterskapene.
Under VM snakket Lilleberg med TV 2 om hjerteproblemene og om fremtiden. Les intervjuet her.