Se hva som passerte Torgeir på E6
- Dette så sprekt ut.

De siste årene har vi fått en rekke nye bilmerker til Norge, og stadig får vi i Broom tilsendt bilder fra lesere, av nye og ukjente biler som testes ut på norske veier. Ofte er bilene delvis kamuflerte, særlig hvis det fortsatt er en stund til lansering.
Bilen Torgeir Solbakken rakk å knipse et par bilder av nylig, var imidlertid ukamuflert. Samtidig var den nok helt ukjent for langt flere enn vår tipser Torgeir.
I en e-post til redaksjonen skriver han:
«Jeg møtte på denne rakkeren på E6 sydover ved Furuset i Oslo, og lurer på hva dette er for en luring. Dette så sprekt ut!»

Norge og Tyskland først ut
At det er snakk om en spreking, hersker det liten tvil om. Bilen er av bilmerke HiPhi, og modellen bærer det korte navnet «Z». De første eksemplarene har akkurat ankommet landet, og som vi ser av bildene kjører denne på prøveskilter.
Produsenten er kinesiske Human Horizons, og HiPhi er allerede et etablert bilmerke i hjemlandet. Nå ser selskapet mot Europa, og de første landene de etablerer seg i utenfor Kina, er Norge og Tyskland.
I første omgang lanserer de to modeller her, den avbildede Z og en SUV som har fått navnet X, begge naturligvis helelektriske.
Bilsjefen frykter kinesiske merker vil ta over markedet

Luksus-sedan
Z er en luksuriøs sedan med coupé-linjer. Den omtales som en Grand Tourer, og produsenten legger særlig vekt på de sportslige egenskapene i markedsføringen.
Modellen kommer som fire- og femseter, og har drift på alle fire hjul. Hele 672 hestekrefter sørger for at sprinten fra 0-100 km/t er unnagjort på 3,8 sekunder.
I bunnplaten sitter en batteripakke på imponerende 120 kWt, noe som skal gi en rekkevidde på 555 kilometer (WLTP).
Noen billig fornøyelse blir dette ikke. Som femseter starter prisen på 1.110.000 kroner. Du får den også som fireseter, da med mer forseggjorte bakseter. Da løftes samtidig prisen til 1.143.000 kroner.
Når det gjelder salgsprognoser, er selskapet forsiktige
– Vi håper å selge mellom 50 og 70 biler i år, sier salgssjef i Human Horizons, Victor Leversen. Og da er både Z og X medregnet.
Mange merker – men ingen kinesiske på topp i Norge

Broom først
Det er likevel snakk om spennende biler, med egenskaper som skiller dem fra den store hurven. Hva vi legger i det, skal du snart få lese mer om. Broom er nemlig først i Norge som får teste HiPhi på norske veier.
– Vi skal straks i gang med prøvekjøring. I tillegg til artikkel på Broom kommer vi også til å vise fram en testbil direkte på God Morgen Norge på TV 2 tirsdag 26. september, sier Brooms redaksjonssjef Vegard Møller Johnsen.
Human Horizons har for øvrig etablert et eget showroom på Strømmen Storsenter utenfor Oslo, der det er mulig å se nærmere på både Z og X. Les mer i denne artikkelen:
Ny luksusbil til Norge: Denne kan du få med én gang
Få også med deg denne: