Oval påske – det merkes også på skadetallene
Flere stikker avgårde allerede i dag.

Påsken inneholder flere store utfartsdager. Det merkes også godt på skadestatistikken hos forsikringsselskapene. Men de merker også en annen trend, som har blitt stadig sterkere de siste årene:
– Vi venter at mange drar på hytta allerede torsdag før palmesøndag, dermed slipper de å stange i køen fredag. Det er en utvikling vi har sett i skadetallene over flere år. Disse speiler trafikktettheten på veiene, og der ser vi at påskeutfarten strekker seg ut over flere dager, sier Sigmund Clementz som er kommunikasjonssjef i forsikringsselskapet If.
Flere har hyttekontor
Han peker på at dette er en klar endring fra tidligere:

– Slik var det ikke akkurat på 80-tallet. Da dro nesten alle samtidig til påskefjellet eller fritidshuset ved sjøen, og brukte timesvis på å sitte i kø. Etter pandemien erfarer nok mange også at arbeidsgiver synes det er helt greit at du jobber hjemmefra av og til, sier Clementz.
Han legger til:
– Såkalt hyttekontor er akseptert av mange arbeidsgivere. Teams-møte i lusekofte og pandemien har gjort at mange har fått en enda mer oval påske enn før.
Nei, det er ikke i køen de fleste ulykkene skjer

En time skiller seg ut
Men selv om trafikken nå fordeler seg mye mer enn tidligere, er det fredag før påske som er den store ulykkesdagen. Her merkes det også at mange stikker litt tidligere fra jobb og skole den dagen. Flest skader skjer nemlig mellom klokken 14 og 15.
– Innenfor denne timen er det en helt klar skadetopp, og stanging i kø mange steder. Å reise et par timer før jobbslutt fredag er et grep mange bruker for å komme tidlig av gårde. Likevel viser skadetall at det å reise et par timer før jobbslutt fredag, kanskje ikke er det aller lureste. Da er køen på sitt aller verste, og mange ulykker skjer, sier Clementz.
Tips for å unngå bulking i påskeutfarten:
- Husk å ha riktige dekk på bilen, at den kan takle kjøreforholdene både der den drar fra og ankommer
- Med så skiftende værforhold vi har denne våren, kan spade, kjetting og litt strøsand i bilen være lurt på påskeutflukten
- Husk å holde god avstand til bilen foran i køen
- Når du skal handle på veien til hytta, kan det være lurt å ikke velge kjøpesentrene og matvarebutikkene «alle» stopper på. På slike parkeringsplasser og P-hus skjer det en del skader, både i påskeutfarten og ved hjemfarten.
Video: Her er to biler som gjør naboen sjalu