
Nå legger de ned produksjonen for godt
Dette kan være et lite brukt-kupp!
Det hører med til sjeldenhetene at bilmodeller går ut av produksjon, uten å bli erstattet. Men det er nettopp det som i disse dager skjer med Volkswagen Eos.
Ståltak-cabrioleten som har vært på markedet i ni år, er nå historie. Det aller siste eksemplaret har rullet ut fra Autoeuropa-fabrikken i Portugal. Og Volkswagen har ingen planer om å gi den noen oppfølger, her er det virkelig slutt.
Virkelig hot
Årsaken er ikke overraskende et sterkt dalende salg av bilen. Og det gjelder ikke bare Eos. Hele klassen for cabrioleter med nedfellbart ståltak, har rett og slett ramlet sammen.
Går vi ti år tilbake i tid, var biltypen virkelig hot. Etter at Mercedes (SLK) og Peugeot (206 CC) for alvor dro i gang dette segmentet, kastet en rekke bilprodusenter seg på.
Vi fikk små og billige varianter fra merker som Ford, Mitsubishi og Nissan – og langt mer kostbare og eksklusive saker fra premiumprodusentene.

Se hvilken bil som skal bli cabriolet!
Som en "vanlig" bil
VW Eos var litt midt-i-mellom. Langt fra den rimeligste bilen i segmentet, men den priset seg heller ikke ut. Og salget var bra i starten.
Så ble også ståltak-cabrioletene sett på som det beste av to verdener. På sommeren kunne du kjøre toppløst, på vinteren var den akkurat som en "vanlig" bil, uten kalesje som trengte ekstra stell.
– Vi blir lurt! Dette er ikke en cabriolet
Golf-comeback
Det var premium-produsentene som først oppdaget at mange av kundene likevel heller ville ha stofftak på cabrioletene sine. I mange tilfeller rett og slett fordi det mye tydeligere signaliserte at de kjørte cabriolet, også når taket var på.
Da Audi kom med cabriolet-utgave av sin kompakte A3, var det derfor stofftak som gjaldt, ikke nedfellbart ståltak.
For noen år siden gjorde også VW Golf comeback som cabriolet, med stofftak. Og dermed ble Eos ganske alene i modellutvalget med sin takløsning.

13 biler i bruktmarkedet
Her hjemme må du ut i bruktmarkedet hvis du har lyst på en Eos. Det nyeste eksemplaret som ligger ute til salgs, er fra 2010.
Til sammen er det akkurat nå 13 stykker å velge mellom. Prisene starter på 88.500 kroner for en 2006-modell som har gått 108.000 kilometer. Klart dyrest er en 2010-modell med 63.000 kilometer på telleverket, her ønsker selger 179.000 kroner for bilen sin.
Generelt er nok ikke dette særlig lettsolgte biler nå. Derfor er det all grunn til å sette seg litt inn i markedet og gjerne prute litt hvis du har lyst til å bli eier av en veldig kurant ståltakcabriolet.
Guide: Dette må du vite før du kjøper cabriolet

"Verdens sikreste cabriolet" har blitt 25 år – og billig!

Design-ikonet får en storebror

Dette er et ekte kinderegg

Bestefaren til dagens modeller

Tøffe tak for cabrioletene

Børster støv av sær morobil

Vellykket tur - uten tak

Sto ute i 36 år – med nøklene i

Fortiden var for grusom

Norges mest populære bruktbiler

Var litt for godt til å være sant
