
Motivasjon "the american way": Gjør leksene dine - få en Camaro!
Hvorfor i all verden har ingen foreslått dette i Norge?
Stadig klages det på at norske skolebarn ikke lærer på langt nær like mye som barn i land det er naturlig å sammenligne seg med. Og noen land det ikke er naturlig å sammenligne seg med, også. Alt mens den norske skolen koster mer å drive enn noe annet sted i verden.
Kanskje har det noe med hvordan man motiverer barna å gjøre?
Ikke akkurat Margrethe Munthe
I vår egen tid, tilbake på 70-tallet, hadde vi typisk nok voksengenerasjonens pekefingre og Margrethe Munthes samlede verker å forholde oss til: Om vi ikke helt visste hva vi burde gjøre, var vi i hvertfall aldri i tvil om hva vi ikke måtte finne på.
Les også: Hold fartsgrensen - vinn penger!
I USA tenker man gjerne annerledes. Nå er oppmuntring på moten, og siden alt er litt større i USA enn her, gjenspeiles også det i gulrøttene som brukes: Er du bare iherdig nok på skolen, kan du i skoledistriktet Northwest ISD i Fort Worth, Texas, vinne en flunkende ny Chevrolet Camaro!
Elevene får poeng i henhold til fremmøte og oppnådde karakterer, og ved årets slutt gjøres poengene om til vinnersjanser i billotteriet. For å gjøre spenningen enda større får de 25 finalistene utdelt sine oppnådde "loddkuponger", hvor de skriver på sitt eget navn og legger dem i en tombola-maskin, før den høytidelige trekningen finner sted - direkte overført fra skolens eget TV-studio.

Ikke dårlig premie for en skoleungdom, det, og årets vinner - som ble kåret her om dagen - skal da også ha vært litt satt ut da hun fikk vite det. Så var hun da heller ikke eldre enn 14 år og førsteårsstudent på high school, heldige Kenzie Deaton, og selv i Texas har man da to år igjen før man kan få førerkort for bil.
Låner ut til mor og far
- Jeg trodde jeg pent måtte ta til takke med bilen til moren min, sa hun til NBC da hun fikk summet seg.
Nå blir det i stedet mor og far som får gleden av å kjøre hennes flunkende nye Camaro i et par år. For når hun blir 16 og tar førerkort kommer hun nådeløst til å ta den tilbake igjen, understreker hun.
Hva slags motivasjon hadde du for å gjøre det bra på skolen? Og hadde en bil hjulpet? Diskutér i kommentarfeltet under!