Historiens største oppgradering fra Volvo
Slår til med en rekke nyheter – samtidig. Se bildene.

Volvo er ikke kjent som merket som fornyer modellparken sin i tide og utide.
Men nå skjer det virkelig ting. Akkurat nå viser Volvo nemlig oppdateringer på en rekke av sine modeller. De skal alle debutere på bilutstillingen i Genève i mars – bildene er akkurat ute.
Svært omfattende

Modellene dette gjelder er S60, V60 og XC60. Dessuten S80, V70 XC70.
– Dette er den mest omfattende oppgraderingen av eksisterende modeller i selskapets historie, sier Volvo-sjefen Lex Kerssemakers, til svenske automotorsport.se.
LES OGSÅ: Glem alt du trodde du visste om Volvo
Utenpå og inni

Det handler om ytre designendringer og teknikk, forbedring av interiør – og også reduksjon av forbruk og utslipp.
60-serien får nytt og mer gjennomført frontdesign. Grillen har blitt bredere og hovedlampene bredere. XC60 har fått stående LED-lys. På denne modellen har det også blitt færre svarte "offroad-detaljer". Mer av bilen er lakkert. Det ser mindre røft ut, målsettingen er å gi bilen et mer eksklusivt preg.
LES OGSÅ: Denne stasjonsvogna skremmer mange
Motor-finpuss

Hele 60-serien får også Volvos infotainment-system, kalt Sensus Connected Touch. Her styres en rekke funksjoner på en 7-tommers skjerm. Innvendig er det klart for nye farger og materialer. Nye sportsstoler er også på plass, som ekstrautstyr. Bilene får også samme instrumentpanel som hos lillebror V40.
Volvo kommer med en helt ny familie motorer senere i år, men helt på tampen får dagens motorer en liten finpuss.
LES OGSÅ: Denne designbomben drømmer mange om
Lavt forbruk

Bilen med lavest forbruk nå er S60 D2 med 115 hestekrefter. Den bruker beskjedne 0,40 liter/mil. Mer imponerende er det kanskje at den store stasjonsvogna V70 med samme motor klarer seg med 0,42 liter/mil.
XC60 med D4 dieselmotor på 163 hk er på sin side oppgitt til 0,53 liter/mil. Nøyaktig samme forbruk har "storebror" D5 med 215 hestekrefter.
LES OGSÅ: Så billig blir Volvos viktigste modell
Nyhet neste år
Mens Volvo nå finpusser på dagens modellutvalg, er det nesten halvannet år til vi får se en helt ny modell fra merket her i Europa.
Da er det klart en svært etterlengtet nyhet fra Volvo, nemlig andre generasjon XC90. Dagens modell har passert ti år. Dermed er på høy tid med en oppfølger.