
Island: Holder igjen passasjerfly med brøytebiler
En Airbus A320 fra konkursrammede Air Berlin er satt i arrest av islandske luftfartsmyndigheter.
Brøytebiler er parkert foran og bak flyet for å hindre at det skal ta av fra Keflavik. Årsaken til at Airbus-maskinen holdes tilbake, er at Air Berlin ikke har betalt det de skylder i flyplassavgifter.
Flyet landet klokken 22.35 torsdag og skulle gått videre til Düsseldorf like etter midnatt, skriver Reuters.
Slik skulle det ikke gå.
Innesperret
Flyplassoperatøren Isavia tok flyet i arrest på grunn av ubetalte regninger. Flere kraftige brøytebiler ble parkert foran og bak flyet, noe som gjør det umulig å flytte maskinen.
Isavia, som driver islandske lufthavner, skriver i en pressemelding at de ubetalte flyplassavgiftene stammer fra tiden før selskapet slo seg konkurs.
– Det er ikke til å unngå at handlingen rammer passasjerene som hadde kjøpt billetter med Air Berlin, men denne handlingen anses å være den siste muligheten for å sikre betaling for tjenester som allerede er levert, heter det i meldingen fra selskapet.
Står på sitt
Air Berlin kaller arrestasjonen ulovlig og uakseptabel, men Isavia lar seg ikke skremme.
– Isavias handling (...) er i overensstemmelse med islandsk lov. Tyske lover gjelder ikke på Island, skriver Isavia, og legger til at de ikke har tenkt å arrestere flere tyske fly.
– Isavia vil ikke gjennomføre noen slike handlinger mot andre Air Berlin-fly, opplyser selskapet.
«Æresrunde» med A330
Air Berlin ble begjært konkurs i august, og i disse dager gjennomføres de siste flyvningene med selskapet. Air Berlins siste flyvning fra Miami til Düsseldorf havnet i medier over hele verden etter at flygerne tok en spektakulær «farvel-runde» rett før landing med 200 passasjerer om bord.
Flygerne er suspendert etter mandagens hendelse.