
Nederlands konge har hatt hemmelig jobb i 21 år
Kong Willem-Alexander (50) letter på sløret i nytt intervju.
KLM Royal Dutch Airlines har en krone i logoen sin, og nå kaster kongen av Nederland enda mer royal glans over flyselskapet.
I et nytt intervju avslører kong Willem-Alexander (50) at han i en årrekke har jobbet i selskapet.
Det er i et intervju med nederlandske De Telegraaf at kongen, som er utdannet pilot, forteller at han har sittet i cockpit i KLM-maskiner i hele 21 år.
Ifølge The Guardian, har han to ganger i måneden fløyet ruteflyvninger mellom europeiske byer.
Gjenkjent på flyplassen
Tidligere har det vært kjent at han som prins var var gjestepilot for KLM.

Det har ikke vært kjent at han nå – selv som konge – har jobbet fast som co-pilot for selskapet flere ganger i måneden.
Kongen forteller at han flere ganger er blitt gjenkjent når han har gått gjennom flyplassen iført pilotuniformen.
Han sier at han som co-pilot ikke har trengt å oppgi navnet sitt når han har ønsket passasjerene velkomne på vegne av besetningen.
– De fleste hører ikke etter uansett, sier han.
Kobler ut alt
Kongen sier at han ser på flyvingen som en hobby, og at han setter pris på å kunne koble ut alt når han jobber i lufta.
– Du har et fly, passasjerer og en besetning. Du har et ansvar for det. Du kan ikke ta problemene dine fra jorda med deg opp i lufta, sier han.
– I det øyeblikket kan du koble av og konsentrere deg om noe annet. For meg er det det mest avslappende med å fly, sier han.
Kongen har fløyet flytypen Fokker 70s, men KLM har nå droppet disse flyene fra sin flåte. Willem-Alexander har derfor permisjon fra jobben.
Han forteller ifølge BBC at han nå skal lære seg å fly Boeing 737, og at han ser frem til å jobbe videre når dette er gjort.