
Svensk skistjerne legger opp
Johan Olsson (37) er ferdig som langrennsløper på elitenivå.
Den svenske 37-åringen kunngjorde beslutningen på en pressekonferanse onsdag.
– Jeg kjenner at når den dagen kommer der byrden er større enn gleden, da er det på tide å gjøre noe annet. Jeg har ikke motivasjon enkelt og greit, sier svensken.
Olsson har totalt 14 mesterskapsmedaljer. Svensken vant gull på VM-femmilen i Val di Fiemme i 2013. Han vant også VM-gull på 15 kilometeren på hjemmebane i Falun 2015.
Av svenske mannlige langrennsutøvere er det kun Gunde Svan (17 medaljer) og Sixten Jernberg (15 medaljer) som har flere enn Olsson.
– Han har vært en utrolig ambassadør for sporten, sier den svenske langrenssjefen Johan Sares.
Olsson, som ble kåret til årets mannlige utøver på den svenske idrettsgallaen i 2015, ser frem til å tilbringe mer tid med familien fremover.
– Jeg kommer til å ha mer tid til mine barn som har savnet pappaen sin veldig mye. Jeg vil også komme meg inn på arbeidsmarkedet og begynne å jobbe, sier svensken.