
To personer reddet i Dramatisk aksjon:
– Det var på hengende håret
Natt til tirsdag måtte to fiskere rope «mayday» da de havnet i et stormdrama på sjøen i Båtsfjord.
– Dette var en dramatisk redningsaksjon, sier Torbjørn Larssen, Styrmann på Redningsskøyta «Reidar Von Koss» til TV 2.
Det hele startet i 01-tiden natt til tirsdag da kokken på redningsskøyta hørte «mayday»-rop fra radioen og det ble det slått alarm.
En mindre fiskebåt med to personer ombord var i vansker øst for Makkaur i Båtsfjord kommune. Det blåste da liten til full storm fra sørvest i området med en vindstyrke på opp mot 45 meter per sekund.
Sea King ga opp
– Da vi kom fram til havaristen hadde båten gått på grunn, sier Larssen.
Ifølge Hovedredningssentralen Nord-Norge begynte båten å ta inn vann og det var så mye vind at det nesten var umulig for mannskapet på redningsskøyta å stå oppreist på dekk. Det ble ikke mulig å komme til havaristen fra sjøsiden, og Sea King måtte gi opp å komme til fra luften på grunn av sterke fallvinder i området.
Vindretningen reddet dem
Tilslutt klarte de to personene å komme seg til land iført redningsdrakter.
– Vinden kom fra sør-sørvest og det var fralandsvind. Hadde vindretningen vært en annen mot land ville nok dette ikke ha gått så bra. Det var på hengende håret, forklarer styrmannen.
Begge er nå i god behold og de ble satt i land i Båtsfjord tirsdag morgen. De to fiskerne har vært i avhør hos politiet om hendelsesforløpet. Den en er født i 1971 og den andre i 1992.
Trålerne «Gadus Poseidon» og «Båtsfjord», kystvaktskipet «Harstad» og politi, Sivilforsvaret og Røde Kors bistod i aksjonen.