
«Wallander»-stjernen om vennens selvmord: – Hvorfor grep jeg ikke inn?
I 2007 tok Johanna Sällström sitt eget liv – nå snakker Krister Henriksson om hvorfor han måtte i terapi.
I tretten «Wallander»-filmer spilte Krister Henriksson og Johanna Sällström far og datter.
Nært bånd
Relasjonen og vennskapet strakk seg utover skuespillerjobben, forteller Henriksson i en podcast med medieprofilen Nemo Hedén, skriver svenske Expressen.
– Jeg ble en slags pappafigur for henne, forteller han.
Begikk selvmord
Den 14. februar i 2007 kom sjokkmeldingen om at Sällström hadde valgt å ende sitt eget liv. Hun ble 32 år gammel.
Beskjeden rammet Henriksson hardt, og Wallander-serien ble satt på pause. For hovedrolleinnehaveren virket det meningsløst å fortsette uten Johanna, forteller han.
– Jeg hadde utrolig dårlig samvittighet og måtte gå i terapi. Jeg spurte meg selv hvorfor jeg ikke hadde klarte å gripe inn, men har innsett at jeg ikke kunne gjøre det.

Skriver om Johanna
«Wallander»-skuespilleren skriver for tiden på en selvbiografi, og det er i den forbindelse at han har forsøkt å sette ord på det som skjedde. Når Hedén spør om Henriksson visste at Sällström ikke følte seg bra mens de jobbet sammen, svarer han:

– I ettertid kan jeg si at jeg gjorde det, jeg visste hele tiden hvordan hun hadde det. Men mens hun fortsatt var i live ønsket jeg ikke å bevisstgjøre det for meg selv.
Måtte gå videre
I 2008 begynte en ny innspilling av den populære serien, og av respekt for Johanna Sällström ble hennes karakter som Linda Wallander aldri erstattet.
– I begynnelsen var det «no way» for meg å fortsette uten Johanna. Men det er som med alt annet, det som virker umulig etter at noen dør, blir etterhvert mulig, forteller «Wallander»-stjernen.
Siste TV-serie med «Wallander» ble sendt i 2013.