Millioner står ubrukt: – Be barnehagen din å søke om penger nå
I år er det satt av 25 millioner kroner til svømmeopplæring av 17 000 barnehagebarn, men fremdeles står nær 10 millioner kroner ubrukt. Nå oppfordres barnehagene til å søke.
Fire- og femåringene fra Nordstrand menighetsbarnehage kaster seg ut i vannet i svømmebassenget på Hauketo skole i Oslo.
Dette er deres første time med svømmeundervisning.
– Det er fint å få lære å svømme, sier fem år gamle Victor Alt Velun.
Vil redde liv
Det tar ikke lang tid før barna ligger på ryggen i vannet og blir ført rundt i bassenget av svømmeinstruktørene.
– Vi skal ha det moro i vannet samtidig som vi prøver å lære de å svømme på ryggen, sånn at alle kan få puste og lære seg til å flyte på ryggen slik at de kan overleve hvis de detter i vannet, sier svømmeinstruktør Unni Granerud i Neptuns Barn svømmeklubb.
Venstres stortingspolitiker Abid Raja er pådriveren for svømmeundervisning for barnehagebarn.
– Det å lære barn å redde sine egne liv, det er en av de viktigste oppgavene for oss som foreldre og politikere og klarer vi å lage ordninger som lærer de å svømme før de starter på skolen – ja da har vi gjort jobben vår, sier Raja.
Lite brukt
Stortinget innførte i 2015 en ordning hvor barnehagebarn i alderen 4-6 år kan få gratis svømmeopplæring.
Barnehager, kommuner og svømmeklubber over hele landet kan søke om penger fra Fylkesmennene som forvalter ordningen.
I 2016 ble denne potten med penger økt fra 10 millioner kroner til 25 millioner kroner, men i år står fortsatt hele 40 prosent av midlene ubrukt.
– Det er en ny ordning og det er fortsatt omtrent 10 millioner kroner igjen som kommuner, svømmeklubber og barnehager kan søke på, forteller kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen.
Oppfordres til å søke
Kunnskapministeren og venstres Abid Raja synes det er synd at ikke flere benytter seg av dette tilbudet.
De kommer nå med en klar oppfordring til barnehagene om å søke.
– Det må de bare gjøre fordi det å starte svømmeundervisningen tidlig er veldig viktig, jeg tror rett og slett at det er mange som ikke vet om ordningen, sier Røe Isaksen.
– Hvis du har barn i barnehage så ta kontakt med ledelsen og be de søke om penger til svømmeundervisning, sier Raja.
Vil at alle skal bli svømmedyktige
Barna i bassenget på Hauketo får kyndig veiledning av svømmeinstruktørene den korte timen de er i vannet.
– Nå har vi lært å svømme på ryggen, sier fem år gamle Viktor.
Målet er at alle barna skal lære seg å svømme i løpet av kurset.
– Veldig mange av de vil kunne svømme, men det er ikke slik at alle vil klare det, vi har vært oppe i 90 prosent av barna i løpet av et kurs som har lært seg å svømme, forteller svømmeinstruktør Granerud.
– Hvis denne ordningen viser seg å fungere veldig godt så er drømmen at alle barn kan lære seg å svømme før de starter på skolen første skoledag, det hadde vært noe avslutter Raja.