
Pasienthotell rammet av streik:
I dag møter ti barn og 30 kreftpasienter stengte dører
Driften på Pasienthotellet på Haukeland trappes gradvis ned som følge av streiken i hotell- og restaurantbransjen.
Tilsammen 63 pasienter var planlagt inn til Pasienthotellet på Haukeland tirsdag. Ti av dem er barn, og 30 av dem er kreftpasienter.
Streiken i hotell- og restaurantbransjen gjør at ingen av dem får sjekke inn på Pasienthotellet.
– Vi jobber med å finne andre løsninger, blant annet med å vurdere hvilke pasienter som kan bo på andre hotell og hvilke pasienter som må tas inn på sykehusets sengeavdelinger, sier Askjell Utaaker, divisjonsdirektør på Haukeland universitetssykehus.
80 rom i drift
Hotellet klarte å holde normal drift fram til midt på dag mandag. Mandag ettermiddag ble 18 pasienter flyttet til et vanlig hotell i sentrum.
– Det er en ekstra belastning til en gruppe som ikke trenger det, sier Utaaker til TV 2.
– Vi følger spillereglene i streiken nøye. Kapasiteten vår vil trappes gradvis ned. Hvis streiken varer lenge, så er det ikke mulighet for å drive hotellet, sier Therese Log Bergjord, administrerende direktør i Eurest, som driver Pasienthotellet på Haukeland.
Pasienthotellet er sykehuset største sengeavdeling. Tirsdag morgen er 80 av 178 rom i drift.
– Disse rommene blir ikke rengjort, og det blir ikke skiftet sengetøy. Vi vurderer fortløpende om pasientene må flyttes, sier Askjell.
Nekter å avbryte behandlingen
En av dem som fortsatt får være på pasienthotellet er kreftsyke Bjarne Hollevik (69) fra Øvre Årdal. 19. april startet han en strålebehandling som er planlagt å vare i fire uker.
Et avbrudd i behandlingen er alvorlig, og kan gi redusert effekt og i verste tilfelle forverring av tilstanden.
– Jeg kommer ikke til å avbryte behandlingen. Om jeg så må bo i telt utenfor sykehuset, så gjør jeg det, sier en bestemt Hollevik til TV 2 tirsdag.

Vurderer situasjonen fra time til time
Streiken i hotell - og restaurantbransjen er i sin tredje dag. Haukeland sykehus vurderer situasjonen fra time til time, og dag til dag.
– I morgen sjekker noen pasienter ut, både på grunn av hygiene og fordi de er ferdig med behandling. Om pasienthotellet klarer å holde åpent litt til, så er det bedre enn å være korridorpasient, eller å bli flyttet til et hotell i sentrum, sier divisjonsdirektøren på Haukeland.
Streiken ble mandag trappet opp med ytterligere 2.447 medlemmer i totalt 209 bedrifter. Medlemmene blir tatt ut i streik fra lørdag.
Fra før er 3.500 medlemmer allerede i streik.
Uenighetene går hovedsakelig ut på at Fellesforbundet krever muligheter for lokale lønnsforhandlinger. I tillegg er høyere lønn for de lavest betalte medlemmene et viktig krav fra Fellesforbundets side.