Tre nordmenn har kjøpt verdens dyreste SUV - usett

Første eksemplar kommer til Norge i mai

Bentley har nylig lansert det som er verdens dyreste SUV. I Norge vil herligheten koste 4 (!) millioner kroner. 
Bentley har nylig lansert det som er verdens dyreste SUV. I Norge vil herligheten koste 4 (!) millioner kroner. 

Bentley overrasket mange da de presenterte sin aller første SUV på Geneve-messen for tre år tilbake.

Nå er produksjonsmodellen klar, og den blir som mange ventet, verdens dyreste SUV med en prislapp på drøye fire(!) millioner kroner her hjemme.

Det er virkelig ikke spart på noe når engelskmennene bestemmer seg for å bygge en ny, luksuriøs storbil. Dette gjelder både design, utstyrsnivå og ikke minst motorutrusting.

Bentleys nye Bentayga er nemlig utstyrt med en diger V12-motor som blåser ut 601 hk. Og med en imponerende akselerasjon fra stillestående til 100 km/t på rett over 4 sekunder – blir bilen også verdens raskeste i sitt segment.

Bentayga er en diger bil, men et ganske avrundet og sporty design er med å tone ned det.
Bentayga er en diger bil, men et ganske avrundet og sporty design er med å tone ned det.

Utsolgt i Norge

– Dette er en bil som oser eksklusivitet og lidenskap. Opplevd materialkvalitet er fra aller øverste hylle. Dessuten leveres den med alt av tenkelig utstyr, som blant annet vinkjøler, forteller Gisle Valen hos bilforhandleren Autostrada.

Han har nylig sett bilen og mener Bentayga blir en svært viktig modell for luksusmerket.

– Jeg tror modellen bidrar til en ekstrem vekst for Bentley. Med denne åpner de opp for nye kundegrupper – både de som vil ha kongen av komfort, men også råskapen som bor i bilen. Denne er helt klart bygd for de ekte entusiastene.

Eier av Autostrada Gruppen, Gisle Valen er stolt over å kunne tilby Bentleys nye flaggskip.
Eier av Autostrada Gruppen, Gisle Valen er stolt over å kunne tilby Bentleys nye flaggskip.

Og selv om vi snakker verdens dyreste OG raskeste SUV, er likevel alle bilene utsolgt her hjemme. Gisle kan nemlig avsløre at samtlige biler som kommer til Norge i år er booket.

– I år får vi tildelt fem biler fra Bentley i England. Tree av disse er allerede solgt – usett. De to siste blir også revet bort rimelig fort, sier Gisle, og bekrefter at prisen vil ligge på rundt 4 millioner kroner.

Nå setter Bentley salgsrekord

Regner med å selge 2-5 i året

Det er ikke lenge siden produksjonsmodellen av Bentayga debuterte på årets bilmesse i Geneve. Norges aller første eksemplar ventes å være på plass i løpet av mai.

– Vi gleder oss stort til å ta i mot denne. Her har Bentley virkelig slått på stortromma ved å tilby noe av det råeste vi har sett innen SUV-segmentet så langt.

– Hvor mange biler forventer dere å selge fremover?

– Vi er optimistiske og anslår mellom to og fem biler hvert år, de neste fem årene.

Bentley sikter høyt med sin nye Bentayga. På innsiden er ambisjonen å tilby verdens mest eksklusive bil-interiør, intet mindre.
Bentley sikter høyt med sin nye Bentayga. På innsiden er ambisjonen å tilby verdens mest eksklusive bil-interiør, intet mindre.

Fabrikken går for fullt

Bentleys opprinnelige plan var å produsere 3.600 eksemplarer årlig ved fabrikken i Crewe, England. Det ble av mange sett på som for nøkternt. For selv om engelskmennene var tidlig ute med å signalisere at dette kom til å bli kostbare saker, har interessen rundt bilen vært stor. Langt over 10.000 kunder har nemlig bestilt verdensnyheten.

Nå har imidlertid spørsmålet om leveringstid dukket opp. Og selv om produksjonskapasiteten er hevet fra 3.600 til 5.500 biler, er det likevel ikke i nærheten av å ta unna køen av ivrige, og godt bemidlede kjøpere.

Luksus-SUVen er utsolgt de neste to årene