Norsk politimann: – Jeg tenker fortsatt på den 12 dager gamle babyen
Den norske politimannen Morten Lie Wold får en livløs babyen i armene sine utenfor Lesvos. 42-åringen klarer så å få liv i den lille kroppen.
– Jeg trodde barnet var dødt. Det rant inn 65 mennesker. Der 18 av dem var barn og alle trengte førstehjelp.
Den dramatiske dagen var onsdag 20.januar. Morten Lie Wold er én av tre kriposansatte som er i Middelhavet for å bistå i Frontex-aksjonen. Onsdag kveld redder de og redningsskøyta Peter Henry von Koss mange liv.
Pakket babyen inn i sengetøyet sitt
Det som skjer denne kalde januarkvelden er noe av det skumleste den 42 år gamle politiførstebetjenten har opplevd i sitt liv.

– Jeg valgte å ta barnet inn og skrudde opp varmen nede i båten. Jeg pakket så babyen inn i sengetøyet mitt. Jeg får av de våte klærne og vurderer om jeg skal starte hjerte og lunge-redning, sier han.
Han la så den lille på magen og babyen våkner til liv.
Barnet ble mitt med én gang.
– Det var et stort øyeblikk da jeg skjønte at babyen var i live, sier en rørt Lie Wold.
Ble gjenforent med sin far
Alle menneskene ble tatt om bord. En to år gammel gutt ble pakket inn i teppe og ble plassert på fanget til kapteinen. Resten ble tatt hånd om i oppholdsrommet til mannskapet

42-åringen klarer ikke få med seg om det er en gutt eller jente han akkurat har reddet. Etter at den 12 dager gamle babyen får i seg varmen må de finne familien.
– Familien hadde i forkant mistet et av sine andre barn. Du kunne se gleden i farens øyne da han fikk se barnet sitt, sier Lie Wold.
I videovinduet over kan du se Morten overlevere barnet til faren.
Tenker på barnet
Nå er Morten Lie Wold tilbake i Norge og da kan tankene gå til det som skjedde på oppdraget.
– Tanken går jo av og til hvordan babyen har det nå, det slipper ikke helt taket, sier politiførstebetjenten.
Likevel sier han at det av og til er greit å ikke vite mer.
– Jeg vet jeg var der og gjorde en forskjell, men det lille barnet illustrerer veldig hvordan disse menneskene har det og hvilken desperat situasjon de er i. Når man velger å ta med et 12 uker gammelt barn, sier det litt om hvor alvorlig dette er.

Den dramatisk redningsaksjon utenfor Lesvos mellom Tyrkia og Hellas var en av mange hendelser på hans fire og en halv uke lange arbeidsperiode.
– Det norske bidraget reddet liv hver dag, det er det ingen tvil om.
Når dere kommer hjem og har fri- hvordan har du det da?
– Vi har et godt støtteapparat gjennom Kripos som tar godt vare på oss når vi kommer hjem. I tillegg har vi mye støtte i oss kollegaer i mellom, som forstår hva vi går gjennom. Så må man tillate seg å være glad at vi bor i Norge og kan nyte de små hverdagsgledene her hjemme, avslutter han.
