Endelig vant Thomas Numme: – Det er jækla gøy!

Se alle vinnerne av Gullruten 2015.

Lørdag kveld feirer TV-bransjen seg selv med den årlige Gullruten-utdelingen i Grieghallen i Bergen.

Programlederne for kvelden er komikerduoen Cecilie «Cess» Steinmann Neess (27) og Jakob Schøyen Andersen (25), kjent fra Kollektivet på TV 2, og de vil lose oss igjennom utdelingen av de 22 prestisjefulle prisene. 

Se den fullstendige listen over nominerte i faktaboksen. Vi oppdaterer med vinnerne utover kvelden. 

Jublet av glede
En av kveldens desiderte høydepunkter var da Thomas Numme vant prisen for beste mannlige programleder. 

Siden talkshowet startet i 2003, har Thomas og Harald fått over 20 Gullruten-nominasjoner i kategorier som beste underholdningsprogram, beste mannlige programleder og årets TV-navn.

Programmet har blitt beste underholdningprogram, og Harald har blitt beste mannlige programleder. Aldri har Thomas vunnet en pris alene – før nå.

Både Thomas og Harald jublet høyt da navnet hans ble lest opp.

– Dette er jækla gøy! sa Thomas.

VANT PRIS: Etter utallige nominasjoner, ble Thomas Numme beste programleder. Foto: Øyvind Ganesh Eknes / TV2
VANT PRIS: Etter utallige nominasjoner, ble Thomas Numme beste programleder. Foto: Øyvind Ganesh Eknes / TV2

I tillegg vant Senkveld årets TV-øyeblikk med sin nakenyoga, og Harald brukte anledningen til å takke sin fire måneder gamle sønn Ludvig. 

– Jeg har begynt å grue meg til sønnen min blir gammel nok til å google faren sin, sa Harald.

Vant publikumsprisen

Truls Svendsen vant en av kveldens gjeveste priser. Han vant hjertene til seerne og stakk av med publikumsprisen.

– Tusen hjertelig takk til alle som har stemt på meg. To år på rad, er ikke det historisk? spurte Truls fra scenen, før han rørt takket Cecilie Skog, som holdt ut med han på ferden over Grønland.

– MORNA!

Beste kvinnelige skuespiller ble Ida Elise Broch med sin rolle i Lilyhammer.

– MORNA, WIGGEN! sa hun til sin skuespillerkollega Trine Wiggen, som også var nominert.

Jul i Tangerudbakken fikk prisen for beste dokusåpe. Tangerudbakken har tidligere vunnet Årets TV-øyeblikk to ganger, men dette var første gang de ble beste dokusåpe. beste dokumentar-serie gikk til Født i feil kropp, som ble sendt på TV 2.

Anne Lindmo fikk prisen for beste kvinnelige programleder for sitt talkshow Lindmo.

Årets beste aktualitetsprogram ble laget av journalist Tommy Gulliksen, som ønsket å teste ulike konspirasjonsteorier. Programmet ble laget som en del av TV 2s nye prosjekt TV Lab, der de testet elleve helt nye TV-prosjekter.

– Og vi som bare hadde 5000 seere, sa Gulliksen overrasket. 

DETTE ER DE NOMINERTE: (VINNERNE STREKES UNDER)

 

Beste barne- eller ungdomsprogram

  • «Best i mest», produsert av NRK for NRK.
  • «Elias på nye tokt», produsert av Animando for NRK.
  • «MK-X», produsert av NRK for NRK.
  • «Rodde og Kikkan», produsert av NRK for NRK.

Beste kvinnelige skuespiller

  • Anneke von der Lippe i «Øyevitne», produsert av NRK for NRK.
  • Trine Wiggen i «Kampen for tilværelsen», produsert av NRK for NRK.
  • Ida Elise Broch i «Lilyhammer», produsert av Rubicon TV for NRK.
  • Maibritt Saerens i «Kampen om tungtvannet», produsert av Filmkameratene for NRK.

Beste dokusåpe

  • «Jul i Tangerudbakken», produsert av Zacapa film for TVNorge.
  • «Hundepatruljen», produsert av Novemberfilm for TV3.
  • «Fjorden Cowboys», produsert av Flimmer film for TV 2.
  • «Iskrigerne», produsert av Salto film for TV 2.

Beste reality

  • «Sweatshop – dødsbillig mote», produsert av Hacienda film for Aftenposten TV.
  • «Sofa», produsert av Strix for NRK.
  • «Adils hemmelige dansere», produsert av Rubicon TV for NRK.
  • «Jegertvillingene», produsert av Teddy TV for TVNorge.

Beste magasin- eller livstilsprogram

  • «Nasjonalgalleriet», produsert av NRK for NRK.
  • «Folkeopplysningen», produsert av Teddy TV for NRK.
  • «Helt vilt», produsert av Nordisk film TV for TV 2.
  • «Normal galskap», produsert av NRK for NRK.

Beste TV-dokumentar

  • «Glade jul», produsert av Monster for NRK.
  • «Jeg er Kuba», produsert av Sant & Usant for NRK.
  • «Light fly, fly high», produsert av Fri film for NRK.
  • «Brennpunkt: Den siste reisen», produsert av NRK for NRK.

Årets deltaker

  • Enok Groven i «Anno», produsert av Strix for NRK.
  • Finn Olav Odde i «Farmen», produsert av Strix for TV 2.
  • Jan Ridd og Silvia Leine i «Sofa», produsert av Strix for NRK.
  • Kristoffer og Kristin Hopsdal i «Ønskebarn», produsert av Mastiff for TVNorge.

Beste kvinnelige programleder

  • Anne Lindmo for «Lindmo», produsert av NRK for NRK.
  • Helene Sandvig for «PULS», produsert av NRK for NRK.
  • Cecilie Skog for «Tjukken og Lillemor», produsert av Plan-B TV for TV 2.
  • Ingunn Solheim for «Debatten», produsert av NRK for NRK.

Beste mannlige programleder

  • Bård Ylvisåker for «I kveld med Ylvis LIVE», produsert av Concorde TV for TVNorge.
  • Truls Svendsen for «Tjukken og Lillemor», produsert av Plan-B TV for TV 2.
  • Thomas Seltzer for «Trygdekontoret», produsert av NRK for NRK.
  • Thomas Numme for «Senkveld med Thomas og Harald», produsert av Monster for TV 2.

Beste dokumentar- eller faktaserie

  • «Lille Norge og stormaktene», produsert av Pandora film for NRK.
  • «Født i feil kropp», produsert av Merkur film for TV 2.
  • «Alliert og alene», produsert av Ekkofilm for NRK.
  • «Drømmen om Europa», produsert av NRK for NRK.

Beste TV-øyeblikk

  • Nakenyoga - Senkveld med Thomas og Harald, produsert av Monster for TV 2. 

Beste konkurransedrevne reality

  • «Farmen», produsert av Strix for TV 2.
  • «The Biggest Loser Norge», produsert av Rubicon TV for TVNorge.
  • «Alt for Norge», produsert av Monster for TVNorge.
  • «Mesternes Mester», produsert av Rubicon TV for NRK.

Beste nye programserie

  • «Sofa», produsert av Strix for NRK.
  • «Tjukken og Lillemor», produsert av Plan-B TV for TV 2.
  • «Hvem bryr seg», produsert av Monster for TV 2.
  • «På bortebane», produsert av Monkberry for NRK.

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

  • «Operasjon konspirasjon», produsert av Norsk Fjernsyn for TV 2.
  • «Brennpunkt: Kampen om tiden», produsert av NRK for NRK.
  • «Korrespondenten spesial, Nord-Korea», produsert av 9t4 for TV 2.
  • «Sportsrevyen», produsert av NRK for NRK.

Beste humorprogram

  • «Karl Johan», produsert av Norsk Fjernsyn for NRK.
  • «Thomas Giertsen: Helt perfekt», produsert av Feelgood SFT for TVNorge.
  • «Kollektivet», produsert av Seefood TV for TV 2.
  • «Neste sommer», produsert av Feelgood SFT for TVNorge.

Beste underholdningsprogram

  • «Trygdekontoret», produsert av NRK for NRK.
  • «Tjukken og Lillemor», produsert av Plan-B TV for TV 2.
  • «Monsen på villspor», produsert av NRK for NRK.
  • «I kveld med Ylvis LIVE», produsert av Concorde TV for TVNorge.

Publikumsprisen

  • Henriette Steenstrup
  • Anne Rimmen
  • Lisa Tønne
  • Kadafi Zaman
  • Truls Svendsen
  • Pernille Sørensen
  • Martin Beyer-Olsen
  • Vegard og Bård Ylvisåker
  • Erik Solbakken
  • Otto Robsahm

Årets nyskapning

  • «#dumpa», produsert av NRK for NRK.
  • «Bertrands metode», produsert av Bertrand media for TV3.
  • «Mellom bakkar og berg», produsert av Seefood TV for TVNorge.
  • «Hvem bryr seg», produsert av Monster for TV 2.

Beste event eller sportssending

  • «VM på ski», produsert av NRK for NRK.
  • «VM i sjakk», produsert av NRK for NRK.
  • «Gullruten 2014», produsert av Monster for TV 2.
  • «Bli med ut med PULS og FBI», produsert av NRK for NRK.

Beste mannlige skuespiller

  • Nicolai Cleve Broch i «Frikjent», produsert av Miso film for TV 2.
  • Bartek Kaminski i «Kampen for tilværelsen», produsert av NRK for NRK.
  • Trond Fausa Aurvåg i «Neste sommer», produsert av Feelgood SFT for TVNorge.
  • Dennis Storhøi i «Kampen om tungtvannet», produsert av Filmkameratene for NRK

Beste TV-drama

  • «Kampen for tilværelsen», produsert av NRK for NRK.
  • «Frikjent», produsert av Miso film for TV 2.
  • «Kampen om tungtvannet», produsert av Filmkameratene for NRK.
  • «Øyevitne», produsert av NRK for NRK.

Hederspris

  • Oddgeir Bruaset, programleder for «Der ingen skulle tru at nokon kunne bu», NRK.